افزایش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا یک محصول

 

افزایش فروش محصول از طریق ویژگی ها و مزایا

آیا می خواهید یاد بگیرید که چطور محصولات بیشتری را در فروشگاه خود به فروش برسانید؟ شما باید بدانید که ویژگی های محصولات، برای مشتریان اهمیت چندانی ندارند و این متفاوت بودن و مزایای آن است که برایشان اهمیت دارد. در این مقاله، راهکارهایی جهت افزایش فروش با اشاره به مزایا و ویژگی ها بیان می شود.

 

ویژگی چیست؟

ویژگی یک واقعیتی است که به طور واضح وجود دارد، و ما نمی توانیم درباره آن بحث کنیم. به عنوان مثال، این موضوع، که ” میز چهار پایه دارد” یک حقیقت است. و نمی توان گفت که سه پایه دارد، زیرا که با چشم خود، چهار پایه آن را می بینیم.

 

مزایا چیست؟

مزایا، آن چیزی است که مشتری از داشتن یک محصول بدست می آورد، و درمورد آن می توان بحث کرد، زیرا برای افراد مختلف متفاوت می باشد. مزایا چیزی است که فروشنده بر اساس گفته های مشتری، معتقد است که او از آن لذت می برد. برای مثال، ممکن است شخصی معتقد باشد که اگر جنس چادر کمپینگ، از الیاف نازک و پلی استر باشد، مناسب تر است، اما شاید نظر فرد دیگری این باشد که این الیاف، چادر را بیش از حد گرم می کند زیرا مانند پنبه، هوا در آن جریان ندارد.

نکته این است که شما برای جذب مشتری، فقط ویژگی های یک محصول را در نظر نگیرید، و با مشتری ارتباط برقرار کنید و بفهمید که چه چیزی برای او در مورد آن محصول، مهم است، و سبب می شود که او آن را بخرد و افزایش فروش داشته باشید.

 

افزایش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا یک محصول

 

چگونه باید ویژگی ها و مزایای یک محصول را برای افزایش فروش معرفی کنید؟

ویژگی ها، واقعیت اصلی توصیف محصول هستند، اما مزایا، دلایلی است که مشتری به کمک آن، محصول  را خریداری می کند.

مثلاٌ، اگر شما در هنگام فروش قهوه فقط بگویید، “این قهوه تازه تهیه شده است”. یا اینکه هنگام فروش یک ساعت لوکس فقط بگویید، دارای “حاشیه سرامیکی” است.

این عبارات فقط بیان ویژگی ها هستند …

شما ممکن است، در حین آموزش راهکارهای عملی افزایش فروش، به تیم فروش خود، در مورد بیان مزایای یک محصول به مشتری بیاموزید، از جمله: “از آنجا که قهوه در طی دو هفته برشته شدن 25% از طعم خود را از دست می دهد، این تازه ترین قهوه ای است، که می توانید خریداری کنید.”

یا در هنگام فروش ساعت لوکس خود، با گفتن عبارت “بنابراین، این ویژگی سبب می شود تا در برابر خراش بسیار مقاوم باشد” می توانید به مزایای حاشیه سرامیکی ساعت بیفزایید.

یک اثر ناب دیگر!  فروش ارزش ها ، ارزشی فراتر از قیمت یک محصول

یا می توانید به جای عبارت های مثل: خرید با یک کلیک در آمازون، ساخته شده از محصول 100% بازیافتی، ما بزرگترین سازنده ویجت را داریم و … که همگی بیان ویژگی های یک محصول یا خدمات است، آنها را با مزایایی مانند: نظم و سازماندهی، قابلیت اطمینان، دسترسی فوری به اطلاعات جایگزین کنید.

هیچ یک از این مثال ها زمانی که به صورت ویژگی بیان شوند، نمی گویند که چگونه زندگی یا تجارت خود را، با خرید این محصول یا خدمات بهبود ببخشید.

 

ترفندهای افزایش فروش محصول

همچنین باید به یاد داشته باشید که یکی از ترفندهای فروش این است، که وقتی که شما در مورد محصول خود نکته ای را به مشتری یادآوری می کنید، باید به این هم فکر کنید که مشتری ممکن است بگوید، “خب که چی، منظورتون رو نمیفهمم، یعنی میگید چیکار کنم!” شما باید سریع به این سوال پاسخ دهید، در غیر اینصورت، خریدار، برای اینکه احمق به نظر نرسند، از فروشگاه شما خارج می شود. شما با یادگیری روش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا، باید بتوانید مزایای هوشمندانه ای را برای او بیان کنید، تا قانع شود که محصول شما را بخرد.

 

سود مالی

 

مزایای فروش، به طور واضح به این سؤالات مشتری پاسخ می دهند: “چه چیزی برای من مفید است؟” یا “چه نتایجی بدست خواهم آورد که وضعیت فعلی من را بهبود بخشد؟” یا “آیا این محصول باعث سلامتی، ثروتمندتر یا باهوش تر شدن من خواهد شد؟”

قانع کننده ترین مزایا، مزایایی است که سود عاطفی یا مالی را برای مشتریان فراهم کند. بازده عاطفی و احساسی باعث می شود، به نوعی مشتری احساس بهتری داشته باشد. بازده مالی معمولاً باعث صرفه جویی در هزینه یا کسب درآمد برای مشتری می شود.

 

چگونه می توانید بفهمید، که در مورد یک محصول، مزیت آن یا ویژگی اش را تبلیغ می کنید؟

فهمیدن این موضوع، با بکارگیری ترفند فروش از طریق ویژگی ها و مزایا، از آنچه که فکر می کنید هم آسان تر است. هر وقت توانستید، به این سوال پاسخ مثبت دهید که “آیا این محصول می تواند باعث بهبود زندگی، هزینه، سلامتی یا رفاه کسی شود؟”، بنابراین محصول شما یک مزایایی دارد که با توجه به آن می توانید به شخصی که بخشی از بازار هدف شماست، آن را بفروشید. اگر پاسخ منفی باشد، به احتمال زیاد، شما یک ویژگی محصول را شناسایی کرده اید. حالا شما باید مزایای مرتبط با آن ویژگی را پیدا کنید.

راه دیگر برای ورود به این ذهنیت و تعریف مزایای محصولتان، پاسخ به این سؤال است که “واقعاً شما چه چیزی را می فروشید؟” به عنوان مثال، اگر برای خرید یک مته به فروشگاه ابزار و یراق بروید، احتمالاً برایتان مهم نیست که فولاد موجود در آن قطعه چقدر سخت است یا در چه نوع بسته بندی وجود دارد. حتی احتمالاً به قیمت آن مته نیز اهمیت نمی دهید. حالا چه چیزی از آن مته برای شما اهمیت دارد؟ شما بیشتر به سوراخ هایی که آن مته می تواند برایتان ایجاد کند، اهمیت می دهید. بر این اساس، باید بازاریابی و اظهارات شما در مورد مته، مربوط به کیفیت سوراخ هایی که ایجاد می کند باشد، نه ویژگی های آن.

یک اثر ناب دیگر!  راهکارهای زنده نگه‌داشتن کسب‌وکار در رکود اقتصادی

 

مزایا

 

مزیت رقابتی

وقتی که شما یک مزیت منحصر به فرد برای محصول خود به وجود می آورید که رقیبان شما قادر به فراهم کردن آن برای مشتریانشان نیستند، این مزیت، مزیت رقابتی می باشد.

 

یک مزایا، زمانی رقابتی است:

  • محصول یا خدمات شما را به فروش برساند
  • توجه مشتریان را به سمت شما بگرداند
  • باعث شود که شما در مورد محصول خود با سایر خریداران صحبت کنید

 

می توانید با استفاده از روش های زیر، مزیت رقابتی خود را به بازار هدف منتقل کنید:

  • برقراری ارتباط با بازار
  • 30 ثانیه تبلیغات شبکه ای
  • تثبیت موقعیت
  • روابط عمومی
  • روش های پیش بینی و ارتباطات
  • بازاریابی کلی

شما باید بتوانید مزیت رقابتی خود را چه به صورت کلامی و چه به صورت نوشتاری به طور مؤثر به بازار هدف خود منتقل کنید.

این احتمال وجود دارد که وقتی از شرکت ها سؤال می شود که دلیل تفاوت آنها با رقبایشان چیست، نمی توانند پاسخ درستی بدهند، این شرکت ها، معمولاً از نظر قیمت، کیفیت و خدمات به مشتریان باز می مانند. در دنیای امروز، شما باید قیمت گذاری رقابتی، کیفیت خوب و خدمات قابل توجه ارائه دهید. شما باید، کیفیت محصولات خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهید و نشان دهید که ارزش کالایتان، بیش از قیمتی که در فاکتور آمده است، می باشد.

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing)، بر روی قیمت گذاری متمرکز نیست. درست است، که قیمت گذاری بخشی از بازاریابی است، اما مشتریان شما محصولی بیش از آنچه که در فاکتور پرداخت می کنند، می خواهند. به منظور افزایش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا، از مشتریان خود بپرسید که چرا از شما خرید می کنند. شاید شما مزایایی را ارائه می دهید که از آنها  بی خبرید. ممکن است، اگر بفهمید واقعاً بیشتر به چه چیزی اهمیت می دهند، تعجب کنید. اما دانستن اینکه چرا آنها با شما معامله می کنند، می تواند بهتان کمک کند تا برای افرادی مانند آنها بازاریابی کنید و جذب مشتری بیشتری داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 دیدگاه برای “افزایش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا یک محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *