خلاصه کتاب انگیزه

کتاب انگیزه اثر دانیل اچ. پینک

کتاب انگیزه اثر دانیل اچ. پینک

چه اطلاعاتی درباره کتاب انگیزه‌ یا کتاب drive دارید؟ به این سؤال‌ها فکر کنید:

  • آیا تا کنون به این که چه چیزی در پس رفتار شما هست، البته غالباً رفتار نامعقولتان، فکر کرده‌اید؟
  • چه چیزی در شما انگیزه و تمایل به خرید را به وجود می‌آورد؟
  • چرا خطر ایستادن در مقابل فرد قلدری که به دوستتان حمله کرده است را می‌پذیرید؟

چنانچه در رابطه با این سؤال‌ها تأمل کرده‌اید، خلاصه‌ی کتاب انگیزه اثر دانیل اچ. پینک پاسخ‌هایی که برای این سؤال‌ها به دنبال آن هستید را به شما می‌دهد. به گفته ی دانیل پینک، ما 4 درایو (انگیزه‌یا محرک) داریم که از اجدادمان به ارث برده‌ایم. و با تکامل پیدا کردن این انگیزه ها با گذشت زمان در دنیای مدرن، باعث ایجاد رفتارهایی غیرمعمول و عجیب در ما شده است. در ادامه ی خلاصه کتاب درایو با حقایقی شگفت انگیز درباره ایجاد انگیزه آشنا می شوید، دقیقاً این انگیزه ها را می‌شناسید و متوجه می شوید که چگونه می‌توانید به نفع خودتان با استفاده از استراتژی‌های مناسب بهره ببرید.

 

فصل اول 

هنوز دانشمندان به طور کامل علت تا این حد به سمت پیچیدگی رفتن رشد مغز انسان را متوجه نشده‌اند.

آنچه تاکنون دانشمندان به آن رسیده‌اند، مطمئن شدن از یک جد واحد برای انسان‌ها است. شامپانزه‌ها و شامپانزه‌های پیگمی موجوداتی هستند که از چند میلیون سال پیش در حال تکامل پیدا کردن از راه‌هایی کاملاً گوناگون بودند. بین 75 هزار تا 100 هزار سال پیش، قابل توجه‌ترین تغییر تکاملی به هومو ساپینس یا انسان خردمند یعنی آنچه که ما امروزه هستیم، واقع شده است. پیش از آن، پیشرفت انسان‌های اولیه در رفتارهایی بسیار ساده بود، مثلاً سلاح‌های مورد استفاده‌ی آن‌ها کاملاً ساده بود و بسیار کم در طول زمان تغییر پیدا کرد. تمام این تغییرات را جهش بزرگ ایجاد کرد. بشر در جهش بزرگ، توسعه دادن تکنیک‌های پیشرفته‌تر شکار و ساختن پناهگاهی برای خودش را شروع کرد و حتی به تزیین کردن آن‌ها پرداخت.

خلاصه کتاب

اگرچه هنوز هم دانشمندان به طور کامل از این فرایند آگاه نیستند. اما تئوری‌هایی در این زمینه وجود دارد که به تصدیق این نظریه می‌پردازد، بیش‌تر شدن اندازه‌ی مغز ما باعث ایجاد جهش بزرگ شد، یعنی بزرگ شدن مغز انسان دلیل اصلی تکامل او به شمار می‌آید. هم اکنون مغز ما در مقایسه با مغز انسان‌های اولیه سه برابر بزرگ‌تر است. طبق این تئوری، ما قادر به ایجاد سیستم‌های بازنمایی متفاوتی در حافظه خود هستیم و این ویژگی به دلیل بزرگ‌تر شدن مغز ما می‌باشد. که درنهایت ما را به دستیابی تکنولوژی امروزی سوق داده است.

ابتدا سیستم اپیزودیک یا سیستم رویدادی است، شکل اصلی حافظه که بین ما و حیوانات مشترک است. سپس سیستم تقلیدی است که به ما اجازه‌ی یادگیری با تقلید کردن از رفتار دیگران را می‌دهد. سیستم تقلیدی برای بیش‌تر میمون‌ها وجود ندارد. همچنین ما انسان‌ها دارای یک سیستم افسانه‌ای و یک سیستم نظری هستیم که هر دو با تکامل کلام و سخنگویی ما تکامل پیدا کرده‌اند. این دو سیستم، سیستم‌های متمایز کننده‌ی ما از حیوانات هستند. این سیستم‌ها ما را به ذخیره کردن دانش خود با استفاده از زبان نوشتاری و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران قادر می‌سازد. این دو سیستم افسانه‌ای و نظری هستند که باعث می‌شوند تا انسان‌ها در مقایسه با هر نوع موجود فوق‌العاده دیگری هوشمندتر رفتار کنند.

 

سیستم لیمبیک مغز

فصل دوم

تئوری چهار درایو یا چهار محرک به توضیح انگیزه‌هایی که در پس رفتارهای انسان وجود دارند، می‌پردازد.

هنوز توسعه زبان و سیستم‌های پیچیده حافظه قادر به توضیح کامل جهش بزرگ نیستند. جهش بزرگ برای ما هنوز هم تا حدی مبهم است و برای تئوری‌های دیگر فضای بسیار زیادی وجود خواهد داشت.

جهش بزرگ ممکن است به دلیل مهارت‌هایی خاص که در ژن‌های ما رمزگذاری شده‌اند، به وجود آمده باشد. در مطالعه‌ای که در این رابطه انجام شد، تعدادی عکس از محیط‌های مختلف به کودکان و افراد بزرگسال نشان دادند و از آن‌ها پرسیدند که بیش‌تر مایل به زندگی در کجا هستند. محققان متوجه شدند که هیچ کدام از آن‌ها مایل به زندگی در بیابانی بسیار خشک نیستند، در حالی که در واقع آن‌ها هرگز تجربه‌ی زندگی کردن در شرایط سخت کویر را نداشتند.

این نشان دهنده‌ی این است که ما نسبت به محیطی که در آن زندگی می‌کنیم حس غریزی داریم. این مسئله می‌تواند کمکی برای توضیح جهش بزرگ باشد؛ زیرا آن‌ها به‌طور مؤثرتری باعث زنده ماندن ما می‌شوند. به هر صورت، چهار انگیزه رفتاری انسان‌ها بهترین تئوری برای جهش بزرگ به شمار می‌آیند. ما از چهار محرکی بهره‌مندیم که به ما انگیزه بقا می‌دهد. و به عبارتی این چهار محرک تعیین‌کننده‌ی تصمیم‌هایی هستند که ما می‌گیریم:

  • انگیزه برای دستیابی (انگیزه کسب)
  • انگیزه برای داشتن ارتباط (انگیزه پیوند)
  • انگیزه برای بیشتر دانستن (انگیزه یادگیری)
  • انگیزه برای دفاع (انگیزه دفاع)

… برای دسترسی به خلاصه جامع (15 صفحه‌ای) این کتاب و 24 کتاب پرفروش دنیا، وارد لینک شوید.

 

کتاب تاثیر

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *