آیا از بازاریابی حسی در فروشگاه خود استفاده می کنید؟

احساسات مشتریان را تحریک کنید!

برخی مواقع اصطلاحات و مفاهیم عجیب غریبی مانند بازاریابی حسی در تجارت و کسب و کار می شنویم و اصولا این حس به ما القا می شود که این مفهوم باید یک چیز غامض یا پیچیده باشد. اما وقتی دقیق تر به بازاریابی حسی یا مفاهیم دیگر نگاه می کنیم چیزی جز یک اتفاق ساده و کاملا روزمره مشاهده نمی کنیم. اما این اتفاق به قدری ساده و شاید بدیهی است که از یادمان رفته و طرز استفاده از آن را فراموش کرده ایم.

شما به عنوان یک انسان هر تفکر و تجربه ای که از دنیای بیرون دارید تنها و تنها از طریق یک یا تعدادی از احساس های پنجگانه ایجاد می شود. به بیان بهتر تنها راه ارتباطی هر انسان با دنیای بیرون خود تنها از طریق همین احساس های 5 گانه : دیدن، شنیدن، چشیدن، لمس کردن و بوییدن اتفاق می افتد.

با این حساب در انتخاب یک محصول و خرید آن مسلما این 5 احساس مانند 5 عامل و فاکتور اساسی می تواند عمل کند. بازاریابی حسی دقیقا مفهومی است که توجه ما را به سمت استفاده درست از این حس ها سوق می دهد. البته قبل از صحبت از این موضوع بهتر است یک فاکتور اساسی برای فروش را مورد بررسی قرار دهیم.

به طور کلی هر فروشگاه یا تولیدی و خدماتی دو دسته مشتری دارد. دسته اول کسانی هستند که دقیقا می دانند نیازشان چیست و با جست و جو و تحقیق و … سراغ شما آمده اند. این دسته اصولا کمی شکاک اما مصمم برای خرید و صرف هزینه هستند. اما دسته دم انسان ها و مشتری هایی هستند که اصولا خرید را یک تفریح می دانند و از سر و کله زدن با فروشنده ها و رفتن در فروشگاه ها لذت می برند. از آن جایی که تعداد این دسته از دسته اول بیشتر است بنابراین شما به عنوان فروشنده باید بتوانید درصد بالایی از این افراد را تبدیل به مشتری خود کنید.

بازاریابی حسی یکی از ابزارهایی است که می تواند به شما در این مسیر کمک کند و به نوعی کاری می کند که ذهن مشتری در اختیار شما قرار بگیرد. (مشتری چگونه تصمیم گیری به خرید می کند.)

یک اثر ناب دیگر!  7 دلیلی که هنگام ورود به فروشگاه، ما را به خرید آنی وادار می کند!

 

بازاریابی تعاملی

بازاریابی حسی و استفاده از آن

همانطور که در بالاتر گفتیم انسان به واسطه احساس پنجگانه خود می تواند با دنیای بیرون ارتباط داشته باشد. از این رو وقتی شما بتوانید این احساس ها را در اختیار خود بگیرید در واقع ذهن مخاطب و مشتری خود را در کنترل خود در آوردید.

مسلما در بازاریابی حسی یا همان بازاریابی تعاملی اولین احساس مهم، دیدن می باشد. مشتری شما با دیدن و نگاه کردن تصمیم های اساسی خود را می گیرد. اگر دقت کرده باشید فروشگاه های متوسط و کوچک معمولا در ورودی خود از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده می کنند و عمدتا این گونه محصولات در اولین نظر قرار می گیرد. مسلما این اتفاقی نبوده.

وقتی مشتری در همان ابتدا با نگاه کردن میوه ها و سبزیجات با طراوتی مشاهده کند درصد بالایی از احساس دیدن مثبتی به او منتقل می شود. استفاده از گروه های تخفیفی، پلاکاردهای بزرگ و… همه و همه مبتنی بر همین احساس دیدن می باشد.

اما بو به عنوان عاملی نامرئی اما تاثیر گذار در بازاریابی حسی شناخته می شود. بو عاملی است که دیده نمی شود اما می تواند در ذهن مخاطب تاثیر مستقیمی داشته باشد. اگر دقت کرده باشید در فروشگاه های ماشین عمدتا داخل ماشین ها از اسپری های خوشبو استفاده می شود. زیرا فروشنده به خوبی می داند که بو عامل اساسی و مهم در ترغیب ذهن مشتری و خوشایند کردن خرید برای او دارد.

از این رو در سایر فروشگاه ها نیز سعی شده است از این عامل استفاده درستی شود. حتی می توان با استفاده از یک رایحه خاص مشتری را به سمت خرید یک سری محصولات مشخص سوق داد. خریدی که خود مشتری هم نمی تواند بداند چرا به این خرید علاقه مند شده است.

چگونه گرانترین محصول خود را به مشتری بفروشیم؟ (این ویدیو را از دست ندهید)

صدا و شنیدن به عنوان یکی از پنج حس تاثیر مستقیمی در روان و روحیه فرد دارد. نمی توان تاثیر موسیقی بر ذهن انسان را دست کم گرفت. موسیقی عاملی است که می تواند فرد را متقاعد به جنگ و حتی مرگ کند. از این رو اگر با شناخت درست از این عامل بتوانید استفاده کنید، می توانید نه یک مشتری، بلکه ارتشی از مشتری ها را برای خرید محصولات خود داشته باشید. این یک بازاریابی حسی است، باور کنید.

یک اثر ناب دیگر!  حساسیت قیمت را کاهش دهید و خرید را برای مشتریان آسان کنید!

 

بازاریابی 5 بعدی

سخن پایانی از یک بحث جذاب

چرا فکر می کنید خرید اینترنتی هنوز برای مشتری ها چندان ملموس نیست و نمی توانند مانند یک خرید حقیقی با آن کنار بیایند؟ چون جنس و محصول خریداری شده را نمی توانند لمس کنند و با آن ارتباط مستقیمی ندارند.

لمس یک جنس و داشتن ارتباط مستقیم با آن تنها فاکتور مهم فروشگاه های حقیقی است که باعث شده است قدرت آن ها حفظ شود. از این رو از این فاکتور استفاده کنید. همواره یک نمونه باز شده از محصول داشته باشید و اجازه بدید مشتری با آن راحت باشد. این راحتی می تواند او را متقاعد به خرید این محصول کند.

چشیدن آخرین مبحث در بازاریابی حسی و بازاریابی 5 بعدی محسوب می شود که نمی توان روی هر نوع محصولی آن را پیاده کرد. مسلما محصولات غذایی و نوشیدنی این قابلیت را دارند که مورد امتحان مزه ای قرار بگیرند.

در این مسیر صنایع غذایی خلاقیت های خوبی به کار برده اند. احتمالا در فروشگاه های بزرگ شاهد یک غرفه کوچک از محصولاتی مانند کاپوچینو یا … بوده اید که به رایگان لیوانی کوچک از محصول را به شما تعارف می کنند. جالب اینجاست که این غرفه های تست مزه غذا مورد علاقه ترین نقاط فروشگاه برای آن دسته از کسانی است که خرید را به عنوان یک تفریح می دانند و در ابتدا به معرفی آن ها پرداختیم. بنابراین اگر می خواهید این دسته را به سمت خودتان جذب کنید و از آن ها یک خریدار بسازید به این بعد از بازاریابی حسی بیشتر توجه کنید. شک نکنید که با امتحان کردن چند مزه خوشمزه در کنار 4 احساس دیگر می توانید ذهن آن ها را تحت کنترل دربیاورید.

شما همچنین می توانید برای افزایش فروش از نمایش ارزش محصول استفاده کنید اینگونه مشتری ارزش محصول را فراتر از قیمت آن احساس می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *