خلاصه کتاب از خوب به عالی

کتاب از خوب به عالی

کتاب از خوب به عالی، نویسنده: جیم کالینز

پرفروش‌ترین کتاب جیم کالینز یعنی کتاب از خوب به عالی ( good to great ) توضیح می‌دهد که چگونه شرکت‌های بزرگ عملکرد خود را در سطح بالا حفظ می‌کنند و در جایگاه عالی باقی می مانند. با این حال، اکثر شرکت‌ها عالی نیستند. از این رو سوال مهمتری مطرح می شود و آن این است که شرکت‌ها چگونه از خوب به عالی می روند؟ آن ها چه کار‌هایی متفاوت از رقبای خود انجام می‌دهند که در بهترین حالت ​​می‌مانند؟

برای پاسخ به این سوالات، جیم کالینز و تیم تحقیقاتی وی در یک پروژه 5 ساله سه گروه از شرکت‌های دولتی ایالات متحده را مطالعه کردند:

  1. شرکت‌هایی که در حال حاضر در یک جایگاه عالی قرار دارند اما 15 سال قبل سهام آن‌ها در بازار بورس در رده‌ی پایین قرار داشته است.
  2. شرکت‌هایی که سهام آن ها در بازار بورس در سطح متوسط و یا در حال کاهش بود اما آن‌ها تمامی امکانات یک شرکت عالی را داشتند.
  3. شرکت‌هایی که توانستند در مدت زمان کوتاهی از وضعیت خوب به وضعیت عالی بروند اما بعد از مدت کوتاهی سهام آن‌ها در بازار بورس کاهش پیدا کرد و دوباره به سطح پایین بازگشتند.

خلاصه کتاب

آن‌ها در طول تحقیقات خود بیش از 6000 مقاله مطبوعاتی و 2000 صفحه مصاحبه اجرایی را مورد بررسی قرار دادند. هدف از این کار کشف کارهایی بود که شرکت‌های عالی به طور متفاوتی انجام داده‌اند و در نتیجه کمک به سایر شرکت‌ها در برای رفتن از وضعیت خوب به عالی بود.

فصل اول

ایده کلیدی شماره 1 کتاب از خوب به عالی

ایده کلیدی شماره 1 کتاب از خوب به عالی این است که با استفاده از ایده شکار جوجه تیغی می‌توانید راهی روشن برای رفتن از وضعیت خوب به عالی پیدا کنید.

کتاب از خوب به عالی

یک روباه حیله‌گر را تصور کنید که می‌خواهد یک جوجه تیغی شکار می‌کند. او هر روز حملات غافلگیرانه و تاکتیک های زیرکانه‌ای را برای بلعیدن جوجه تیغی پیش خود تصور می‌کند. اما واکنش جوجه تیغی چیست؟ جوجه تیغی برای این که شکار نشود همیشه در یک جایگاه مطمئن قرار می‌گیرد تا روباه نتواند او را پیدا کند.

شرکت‌های خوب همگی با طرح سه سوال اصلی از خود، ایده ساده جوجه تیغی را برای خود پیاده‌سازی می‌کنند. در چه چیزی می‌توانیم بهترین باشیم؟ به چه چیزی می‌توان علاقه‌مند بود؟ شاخص اصلی اقتصادی که باید روی آن تمرکز کنیم چیست؟ این سه سوال می‌توانند راه روشن را به شما نشان دهند. پاسخ این سه سوال در گرو آن است که شما باید به گونه‌ای عمل کنید تا هیچ خطری موجب از بین رفتن شما نشود.

یک داروخانه‌ی زنجیره‌ای را در نظر بگیرید. صاحبین این داروخانه تصمیم می‌گیرند بهترین و پرفروش‌ترین داروخانه باشند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از قانون جوجه تیغی عمل کنند. آن‌ها باید محصولات خود را با قیمتی ارائه دهند که موجب نابود شدن و ورشکستگی آن‌ها نشود اما در عین حال سود مناسبی برای آن‌ها داشته باشد. همچنین آن‌ها باید توجه کنند قیمت محصولات آن‌ها از محصولات رقبا مناسب‌تر باشد.

فصل دوم

ایده کلیدی شماره 2 کتاب از خوب به عالی

ایده کلیدی شماره 2 کتاب از خوب به عالی این است که گاهی فشار های کوچک در مسیر درست می‌توانند تضمین کننده‌ی موفقیت شما باشند.

کتاب از خوب به عالی

هنگامی که شما در یک مسیر درست قرار دارید و به سمت موفقیت به جلو حرکت می‌کنید، ممکن است فشار های ریزی بر شما وارد شوند. تصور کنید شما یک شرکت تولیدی لباس دارید شما تلاش می کنید محصولاتی با کیفیت و با قیمت مناسب ارائه دهید. در همین حال شما تصمیم می‌گیرید یک ریسک انجام دهید و یک مدل لباس تولید کنید. ممکن است لباس جدید به مذاق مشتری‌های دائمی شما خوش نیاید. این کار ممکن است بر شما فشار اندکی وارد کند. یعنی در واقع شاید شما اندکی متحمل ضرر شوید. در چنین حالتی نباید بترسید و از مسیر درست دست بکشید. گاهی چنین فشاری می‌تواند یک موفقیت را به ارمغان بیاورد. شما باید روی تبلیغ و ارائه اطلاعات درست در رابطه با آن مدل لباس به مشتری بکوشید. این همان مسیر درست است. در چنین شرایطی شما تلاش می‌کنید در راه خود قدم بردارید و خسته نشوید.

… برای دسترسی به خلاصه جامع (15 صفحه‌ای) این کتاب و 24 کتاب پرفروش دنیا، وارد لینک شوید. 

 

کتاب خوب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *