7 دلیلی که هنگام ورود به فروشگاه، ما را به خرید آنی وادار می کند!

فروشگاه هایی که در آن اختیار خود را از دست می دهیم!

بیایید با یک دیگر صادق باشیم. آیا شما هیچگاه وسیله ای نخریده اید که از روی احساسات باشد و تقریبا هیچگاه به کارتان نیامده؟ یک لباس مدرن و مدل که فکر می کردیم با آن می توانیم خیلی خاص باشیم و امروز گوشه کمد ماست و نمی خواهیم به آن نگاه کنیم تا یاد وسوسه خرید آنی بیفتیم یا یک سازدهنی کوشه کتابخانه تان جا خشک نکرده است به هوای این که روزی شما از کارهای زیاد خود فارغ شوید و با فراغ بال سراغ آموزش آن بروید تا روزی با آهنگ های جذاب، دیگران را شگفت زده کنید؟

همه ما در گوشه و کنار زندگی خودمان از این دست وسایل و لوازم بسیار داریم. این وسوسه خرید آنی یا همان جنون خرید چیزی نیست که امروز درگیر آن شده باشیم. این یک نوع خطای شناختی انسانی است که همه انسان ها را می تواند به سادگی درگیر خود کند. اما این خطا و این اشتباه ذهنی که به جز چند وسیله محدود و ضرر مادی کوچک، اتفاق بد دیگری را برای مشتری رقم نمی زند می تواند برای فروشنده یک دریچه سودآور محسوب شود.

یک فروشنده اگر بتواند محل این وسوسه خرید آنی را پیدا کند و از آن فشار بیاورد می تواند خریدار را متقاعد به خرید هر نوع محصولی کنند. این که چرا انسان درگیر این وسوسه خرید آنی به شکل های مختلف آن مانند: خرید بیش از حد، خرید وسیله ای که احتیاج به آن ندارد و … سوالی است که می خواهیم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. با ما همراه بمانید که قرار است اتفاقات جالبی در این مسیر برای ما بیفتد.

9 اصل کلیدی تجارت برای تبدیل شدن به امپراطوری کسب و کار خود!

خرید آنی

 

بیش از آن که فکر می کنید تحت تاثیر تبلیغات هستیم!

ما شبانه روز در خیابان، سر کار، خانه و حتی به لطف گوشی های هوشمند در رختخواب نیز از دست تبلیغات در امان نیستیم. تمام فضای ما را روش های مختلف تبلیغات گرفته است که هر کدام از آن ها چیزی یا خدمتی یا عنوانی را تبلیغ می کنند. اگر بخواهید به همه آن ها با ذهن منطقی خود توجه کنید، احتمالا سرگیجه می گیرید. این حجم از اطلاعات و این بمباران عجیب تبلیغاتی در عصر حاضر ذهن انسان را احاطه کرده است. بنابراین کاملا طبیعی است که ناخودآگاه انسان درگیر تبلیغات شود و زمینه ایجاد وسوسه خرید آنی را فراهم کند.

از زمانی که مسئله اقتصاد رفتاری مطرح شد و صاحبان کسب و کارها متوجه شدند می توانند بر اساس خطاهای ذهنی انسان و احساسی او قدم بردارند این تبلیغات هدفمند تر شده است و تاثیر عمیق تری در ذهن انسان می گذارد. بنابراین کاملا طبیعی است که ما به عنوان خریدار نسبت به یک برند یا یک وسیله خاص احساس بهتری پیدا کنیم و این احساس به قدری تقویت شود که هنگام مواجه با آن محصول یا برند بدون هیچ تفکر و منطقی دست به خرید بزنیم. البته این تبلیغات می تواند جلوه های محیطی مانند یک موسیقی یا یک بوی خاص در فروشگاه نیز داشته باشد که ضربه آخر برای وسوسه خرید آنی را ایجاد کند.

 

وسوسه خرید آنی ، همرنگ جماعت شدن

وسوسه خرید آنی: همرنگ جماعت شدن

یک علت خرید زیاد و ایجاد وسوسه خرید آنی، تقلید از فرم کلی جامعه است. مفهومی به نام ” مد ” دقیقا بر همین اساس ساخته شده است. مد یعنی رفتار کلی جامعه بر فرد تاثیر می گذارد و او را همراه خود می برد. حال هر کسب و کار یا تجارتی که سوار بر این موج مد باشد می تواند سودآوری خوبی از حرکت گله ای جامعه به دست بیاورد. ترس طرد شدن از جامعه و عشق به دوست داشته شدن در بین دوستان و آشنایان انسان را به سمتی سوق می دهد که خریدهایی انجام بدهد که شاید می داند بیش از یک یا دو روز از آن استفاده نخواهد کرد اما مجبور است برای همرنگ بودن با جامعه و رسوا نشدن خود این وسوسه خرید آنی را به دوش بکشد. برند ها به خوبی این موضوع را درک کرده اند و سعی می کنند همین ترس را تشدید کنند. نمونه بارز این مسئله گوشی اپل است. این گوشی نمادی از ثروت و زندگی مرفه به خود گرفته است. که باعث می شود بعضا افراد بی توجه به احتیاجات مهم دیگر خود دست به خرید آن می زنند.

شناخت ابزارهای متقاعد سازی و کنترل بر تصمیم گیری مشتریان (آموزش گام به گام)

 

توجیه خرید غیر ضروری

بعضا انسان ها توانایی های خاصی دارند! انسان موجود توجیه کننده است. اگر بخواهد می توان حتی  یک قتل را به گونه ای توجیه کند که خود مقتول از مرگ خود راضی شود! بنابراین توجیه وسوسه خرید آنی چیز زیاد سختی نیست که نتوان آن را توجیه کرد. این توانایی توجیه کردن از مهمترین علت هایی است که فروشنده ها می توانند از آن در جهت فروش انواع محصولات خود استفاده کنند.

یک اثر ناب دیگر!  6 اصل اقناع و متقاعد کردن دیگران به روش دکتر سیالدینی

فروشنده تنها باید بداند که چگونه این قوه توجیه را در ذهن مشتری روشن کند تا بتواند از آن به راحتی استفاده کند. تبلیغات نیز امروزه عمدتا با محوریت همین موضوع فعالیت خود را انجام می دهند. آن ها مدام در پی این موضوع هستند که مشتری خود را وادار به شروع توجیه گری کنند. این کفش جنس خوبی ندارد اما می تواند برای مراسم خاصی مانند عروسی مناسب باشد! قیمت خوبی هم برای یک یا دو شب دارد! تخفیف زیادی خورده است! تمام این جملات آشنا توجیهی بیش نیستند.

 

جنون خرید

برخی از محصولات واقعا اغوا کننده هستند

برخی از محصولات به طوری ساخته و پرداخته می شوند که می تواند ذهن را اغوا کند. در ابتدای خرید ذهن قدرت مقابله با این نیرو اغوا کننده را دارد اما هر چه این خرید طولانی تر شود این قدر تحلیل بیشتری پیدا می کند. همین موضوع باعث می شود که نیروی اغواگری این محصولات مانند شکلات ها، اسباب بازی ها و دکور های کوچک و جذاب بیشتر و بیشتر شود. اگر دقت کرده باشید این نوع محصولات در فروشگاه های زنجیره ای یا بزرگ در انتهای مسیر خرید و در نزدیکی محل پرداخت قرار می گیرند. چرا که در این زمان شما در خسته ترین حالت ممکن خود هستید و به راحتی وسوسه خرید آنی شما را دربر می گیرد. فروشگاه های آیکیا سرویس تخت خواب های خود را در انتهای فروشگاه قرار می دهد جایی که مشتری از خستگی داوطلبانه آن را امتحان می کند و احتمال خریده شدن آن را افزایش می دهد.

 

 

علت خرید زیاد

احساسات، نیرویی عجیب

احتمالا در روزهای ماه مبارک رمضان و زمان هایی که روزه هستید و گرسنگی و تشنگی به شما فشار می آورد این موضوع را در کرده باشید که اگر بخواهید خریدی برای خانه و زمان افطار خود داشته باشید، معمولا مواد خوراکی بیشتر و خوشمزه تری انتخاب می کنید. این حس گشنگی هرچه بیشتر باشد احساس نیاز به غذای بیشتر در شما زیاد تر می شود. این احساس به قدری می رسد که شما را وارد حیطه وسوسه خرید آنی می کند.

یک اثر ناب دیگر!  آنچه مغازه‌داران باید از روانشناسی خرید بدانند!

احساسات در بسیاری از موارد کارساز است. برخی مواقع فروشنده ها محصولات اصلی و مهم خود را در دورترین نقطه فروشگاه خود قرار می دهند تا از احساس خستگی مخاطب استفاده کنند. حس بویایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بینایی نیز اگر تحت کنترل فروشنده باشد، عملا خریدار تبدیل به سلاحی علیه خود می شود و دست به انواع خریدهای مختلف در این فروشگاه خواهد زد.

4 ترفند فروش پیشنهادی که سودآوری فروشگاه شما را چند برابر می کند!

 

ایجاد اضطرار، راه خوب و ناشناخته

هرچه زمان فکر و استدلال ذهن کمتر باشد، احتمال بروز خطا و رفتن به سوی وسوسه خرید آنی بیشتر و بیشتر می شود. طرح های محدود از نظر زمانی یا تعدادی می تواند ذهن مشتری را وارد یک مسابقه فرضی با سایر خریداران بکند و در این مسابقه برنده هرکسی که باشد سود آن به نفع فروشنده خواهد بود. اگر دقت کرده باشید در کنار خیابان دستفروشان مدام از سوی نیروی های انتظامی تهدید می شوند و همیشه احتمال دستگیری و ضبط وسایل آن ها وجود دارد. از این رو بعضا در حین خرید شاهد این موضوع هستیم که دستفروش می خواهد جنس را سریع تر بفروشد و از آن منطقه فرار کند. و این خود دلیلی بر استقبال بیشتر مخاطبان می شود.

اما لزوما ترفند تنها برای دست فروشان نیست! فروشنده های دیگر و کسب و کارها نیز می توانند با استفاده از ایجاد اضطرار ذهن را وارد مرحله سختی کنند که باید بین انتخاب کردن یا نکردن سریع تصمیم بگیرند. ذهن منطقی به هیچ عنوان سرعت خوبی ندارد و در این مواقع سریع موقعیت خود را تغییر می دهد و تصمیم را به ذهن ناخودآگاه وگذار می کند. ذهن تکانشی چگونه تصمیم به خرید می گیرد؟

 

خرید آنی ، خرید بیش از حد

تغییر را دوست نداریم

انسان ها ذهنی تنبل دارند که دوست ندارد چیزی را که یاد گرفته و با آن خو گرفته است تغییر دهد. اصولا انسان ها در برابر تغییر از هر نوع آن مقاومت می کنند و دوست ندارند با آن همراهی کنند. سن انسان ها هرچه بیشتر شود این حس عدم تغییر عادت نیز بیشتر و بیشتر می شود. اگر دقت کنید پدران و مادران ما بسیار دیرتر از خود ما وارد فضای مجازی شدند. این تنبل بودن ذهن برای تغییر عادت های مصرف بسیار به نفع فروشنده ها و ایجاد یک وسوسه خرید آنی است.

به طور مثال شما به طور ماهانه از  5 گیگ اینترنت استفاده می کنید اما وقتی بسته 5 گیگی را از پیشنهادات شما حذف کنند، شما سراغ خرید کدام بسته می روید؟ 3 گیگی یا 10 گیگ؟ مثال دیگر این که شما به طور عادی از یک بسته 200 دقیقه مکالمه به شکل ماهیانه استفاده می کنید. اما با تغییر این بسته به 500 دقیقه شما باز هم آن را می خرید. زیرا دوست ندارید راه و عادت دیگری برای خود پیدا کنید. برای تغییر و شکستن عادات مخرب خلاصه کتاب قدرت عادت نوشته چارلز دوهیگ را از دست ندهید.

هم اکنون فایل PDF این مقاله را به‌صورت رایگان دانلود کنید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *