5 ایده بازاریابی محلی که به افزایش ترافیک فروشگاه شما کمک می‌کند!

اجرای این پنج استراتژی به شما در افزایش فروش و وفاداری مشتریان کمک می‌کند.

هنگامی که یک فروشگاه یا مغازه‌ای را راه‌اندازی می‌کنید، متمرکز شدن بر منطقه اطراف آن، کلید رشد آن فروشگاه به شمار می‌رود. از این طریق می‌توانید با یک برنامه استراتژیک بازاریابی محلی و یا لوکال مارکتینگ به بازار هدف خود دست یابید و روابط طولانی مدت با مشتریان خود برقرار کنید.
در این مقاله توضیح خواهیم داد بازاریابی محلی چیست؟ و چگونه می‌توان با اجرای چند تکنیک بازاریابی قوی، افراد محلی بیشتری را به سمت فروشگاه خود جذب کنید.

 

بازاریابی محلی

بازاریابی فروشگاه محلی چیست؟

بازاریابی محلی که بعضاً به عنوان بازاریابی محله‌ای شناخته می‌شود، ترکیبی از استراتژی‌ها برای هدف قرار دادن مشتریان در یک منطقه خاص را توصیف می‌کند. این منطقه معمولاً شعاع 10 کیلومتری اطراف فروشگاه فیزیکی شما است که دستیابی به یک محدوده وسیع ارتباطی با جامعه را پوشش می‌دهد.

برای بهره‌مندی از یک برنامه استراتژیک لوکال مارکتینگ لازم است به درک کاملی از جامعه محلی که در همسایگی اطراف شما زندگی می‌کنند، دست یابید. اینگونه می‌توانید پیام خود را مستقیماً به گوش آنها برسانید و آنها را تشویق به خرید کنید.

اگرچه بازاریابی محلی توسط مشاغل کوچک به طور مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این یک روش فوق‌العاده اثربخش برای مشاغل بزرگ نیز محسوب می‌شود. با تماس به مشتریان بالقوه در سطح محلی، پیام شما بسیار شخصی‌تر می‌شود، این امر نه تنها ورودی‌های شما را زیاد می‌کند، بلکه وفاداری آنها را برای رجوع مجدد بالا می‌برد.

 

5 استراتژی بازاریابی محلی

به جای اینکه فقط بر روی گسترش دامنه جغرافیایی خود متمرکز شوید، می‌توانید یک طرح بازاریابی محلی ایجاد کنید. با این کار می‌توانید در مدت زمان کوتاه و با هزینه کمتری، برندی بسازید که مخاطبان شما بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و به مشتری وفادار تبدیل شوند.

در ادامه به چند استراتژی می‌پردازیم که در تقویت بازاریابی محلی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

 

1_ در شبکه اجتماعی شرکت کنید.

ویترین‌های فروشگاهی اگرچه ممکن است مشتریان جدیدی را به خود جلب کند، اما احتمال این نیز وجود دارد که مخاطبان شما بیشتر از اینکه از کنار فروشگاه شما گذر کنند در شبکه‌های آنلاین وقت خود را صرف کنند. با توجه به اینکه بیشتر کاربران اینترنت بیش از دو ساعت در روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. فرصت بی‌پایانی برای برقراری ارتباط مستقیم با مصرف‌کنندگان منطقه شما را فراهم می‌سازد.

حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و ساخت حسابی برای فروشگاه خود، به اعضای آن فرصت دیده شدن و ارتباط با شما را برقرار می‌کند.حتی اگر آنها مستقیماً در منطقه شما هم نباشند، با رد و بدل شدن پاسخ‌های بیشتر، تعامل مشتری افزایش می‌یابد. و دنبال کنندگان شما نیز به‌زودی به خریداران محصولات شما تبدیل خواهند شد.

یک اثر ناب دیگر!  محصولات اعتیاد آور با استفاده از مدل هوک

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی همچنین ابزار خوبی برای هدف قرار دادن مشتری در مناطق خاص با محتوای محلی خواهد بود. بنابراین با تبلیغات در این محیط می‌توانید خارج از دنبال کنندگان مستقیم خود، با مشتریان بالقوه بیشتری ارتباط برقرار کنید.

 

بازاریابی مغازه

 

2_یک برنامه وفاداری مشتری ایجاد کنید.

راز ثبات یک فروشگاه، در جلب توجه مجدد خریداران خلاصه می‌شود. بنابراین در بازاریابی محلی بسیار مهم است که با ارزش مداوم، مشتریان را پس از اولین بازدید، دوباره به مغازه خود هدایت کنیم. با ایجاد یک برنامه وفاداری مشتری می‌توانیم مشتریان خود را تشویق به بازدید مجدد کنیم.

در پشت و پرده هر تشویقی، پاداش‌های مداومی قرار می‌گیرد تا به مشتریان نشان دهد آنها می‌توانند با خرید از شما به ارزش بیشتری نسبت به رقبا دست یابند. به طور مثال :

  • کافی شاپ در هر 10 بازدید، یک نوشیدنی رایگان ارائه می‌دهد
  • یک تعمیرگاه اتومبیل هر 5 بار تعویض روغن، یکبار خدمات تخفیف‌دار ارائه می‌دهد
  • یک فروشگاه مواد غذایی با سیستم وفاداری طبقه‌بندی‌شده به مشتریان امکان می‌دهد امتیاز خود را افزایش دهند تا از تسهیلات بهتری برخوردار شوند

 

بازاریابی

 

3_ با مشاغل محلی همکاری کنید!

همکاری با مشاغل محلی و کارآفرینان راهی بسیار عالی برای آگاهی از برند خود در پایگاه‌های مشتریان موجود است. استفاده از کسبه‌های محل به شما در بازاریابی محلی کمک می‌کند تا فوراً اعتماد ایجاد کنید و هرچه سریعتر دامنه خود را در محل گسترش دهید.

این همکاری می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. فروشگاه‌های لباس و لوازم کودک می‌توانند با مغازه‌هایی که لباس بارداری می‌فروشند، همکاری کنند. و یا سالن بدن‌سازی با فروشگاه‌های ورزشی به تعامل بپردازد.

به جستجوی رد پای مشتریان خود بپردازید اینکه مشتریان قبل از استفاده از محصولات شما چه محصولات مکملی را خرید کرده‌اند، این کار مشاغلی مرتبطی را به شما نشان خواهد داد که با همکاری با آن‌ها، مشتریان بیشتری را به سمت مغازه خود هدایت خواهید کرد. بطور مثال خدمات لباس عروس می‌توانند ارتباط مستقیمی با دیگر مشاغلی همچون آرایشگاه، تالار و فیلم‌برداری برقرار کند.

هنگامی که با برندهای محلی معتبری کار کنید، آنها ارزش اصلی شما را به اشتراک می‌گذارند و باعث ارجاع مداوم مخاطبان هدف می‌شوند. بنابراین در همکاری با کسب و کار های محلی با هر سطح و شغلی وارد مذاکره نشوید. توجه به ارتباط بین دو فروشگاه، هرچند ممکن است هر دو از یک صنف مثلاً زیبایی باشند اما ممکن است خدمات همدیگر را به خوبی پوشش ندهند. به طور مثال کاشت ناخن در یک سالن زیبایی مجلل ممکن است بازخورد مطلوبی برای یک اتاق کوچک تاتو اقتصادی محسوب نشود. با اینکه هر دو گزینه در صنعت زیبایی قرار می‌گیرند.

یک اثر ناب دیگر!  افزایش فروش از طریق ویژگی ها و مزایا یک محصول

اتحادیه شهر شما می‌تواند یک منبع عالی برای یافتن برندهای هم رده با فروشگاه شما به شمار رود.

 

بازاریابی محلی

 

4_ در رویدادهای محلی شرکت کنید.

تنها روی جاذبه فروشگاه خود حساب نکنید، شانس بیشتر دیده شدن کسب و کار شما در گروی شرکت در رویدادهای محلی می‌باشد. تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد 84 درصد از رهبران موفق کسب و کار بخش قابل توجهی از موفقیت برند خود را مدیون شرکت در رویدادهای غیرانتفاعی خود می‌دانند، به عبارتی قدرت ارتباطات رو در رو در بازاریابی محلی هنوز با روش‌های دیگر قابل مقایسه نیست.

وقتی در یک رویداد محلی همچون نمایشگاه، غرفه می‌گیرید، به سادگی می‌توانید با مردم وارد صحبت شوید. وجود شما در آن رویداد باعث می‌شود تا افراد بسیاری برند شما را ببینند و به آن حس نزدیکی بیشتری داشته باشند.

اگرچه شرکت در رویدادها، هزینه‌های اضافی را به همراه خواهد داشت، اما نتیجه‌ای حاصل شده نه تنها فضای آشنایی را برای شرکت شما فراهم می‌سازد بلکه ممکن است در زمان محدود چند روزه، آورده مالی چشمگیری را برای شما رقم زند.

 

لوکال مارکتینگ

 

5_ با مطبوعات محلی تماس بگیرید!

مطبوعات محلی که می‌تواند صدای شما را به گوش هزاران مشتری محلی برساند، عامل کلیدی برای افزایش ترافیک فروشگاه شما محسوب می‌شود.
سعی کنید مطالب ارزشمندی را در رسانه‌های که شما را به مخاطب هدفتان می‌رساند به اشتراک بگذارید. این رسانه‌ها ممکن است روزنامه و یا مجله محلی باشد و یا حتی در دنیای مجازی با درج مقاله‌های مرتبط، در جستجوی گوگل در صفحه اول قرار بگیرید.

اینگونه می‌توانید خود را به عنوان یک متخصص در لیست روزنامه و مجله محلی قرار دهید تا در طولانی مدت بیشترین تأثیر را بر مخاطبان خود بگذارید. از طرفی هرچه وب‌سایت شما در خبرنامه‌ها قوی ظاهر شود، در جستجوی گوگل از شما بیشتر نام برده می‌شود و به آن پیوند زده می‌شود، که تأثیر بسزایی در رتبه موتور جستجوی شما خواهد داشت.

 

بازاریابی فروشگاه

 

منطقه محلی خود را هدایت کنید

استراتژی‌های عالی بازاریابی محلی برای هر شرکتی که دارای مکان فیزیکی است بسیار ضروری به شمار می‌آید. اگرچه این کار نیازمند کمی تحقیق و تعهد در بازار است، اما نتایج حاصل شده می‌توانند بسیار فراتر تکنیک‌های عمومی بازاریابی عمل کند. همانطور که حضور محلی خود را تقویت می‌کنید به بخشی اصلی زندگی مشتریان محلی خود تبدیل می‌شوید. اینگونه تجارت شما پایدارتر خواهد بود و مشتریان وفادار، کسب و کار شما را برای مدت طولانی تضمین خواهند کرد.

هم اکنون فایل PDF این مقاله را به‌صورت رایگان دانلود کنید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *