خلاصه کتاب ایده عالی مستدام

کتاب ایده عالی مستدام

کتاب ایده عالی مستدام، نویسنده: چیپ هیث و دن هیث

 

در رابطه با کتاب ایده عالی مستدام چه می دانید؟ چگونه ایده های ماندگار بسازیم؟ بهترین ایده ها همیشه موفق نیستند. غالبا حتی ایده های درجه یک نیز بدون پاداش باقی می مانند. به صورت همزمان ایده هایی مانند شایعات که از شایستگی کمتری برخوردار هستند، مانند آتش سوزی گسترش می یابند. به عنوان مثال وحشت در آمریکا در مورد آب نبات تقلبی هالووین را در نظر بگیرید. میلیون ها پدر و مادر با توجه به شایعات نگران بودند که به بچه های خود آب نبات آغشته به زهر بدهند. آنچه آنها نمی دانستند این بود که این داستان یک افسانه بی اساس است.

اما چرا داستان هایی از این دست خیلی زود پخش می شوند؟ و چرا حذف آنها بسیار سخت است؟ پاسخ خیلی ساده است. آنها دارای دو ویژگی اصلی هستند، آنها به یاد ماندنی هستند و مردم مشتاق هستند که آنها را به نسل های بعد منتقل کنند.

خلاصه کتاب

چیپ هیث و دن هیث نویسندگان کتاب ایده عالی مستدام می گویند با بهره گیری از این دو اصل ، می توان هر ایده را طوری طراحی کرد که ماندگار و محبوب باشد. چند سال پیش در آمریکا، گروه های بهداشتی خاصی می خواستند این واقعیت را بیان کنند که ذرت بو داده های فیلم، در آن زمان که با روغن نارگیل تهیه می شد، حاوی مقادیر فوق العاده زیادی چربی اشباع شده است  و آن را بسیار ناسالم می کند. آن ها اعتقاد داشتند اگر شما به سادگی به مصرف کنندگان بگویید که یک کیسه ذرت بو داده حاوی 37 گرم چربی اشباع شده است بی اثر است. بنابراین آنها یک چیز خاص تر را امتحان کردند. آن ها به مردم گفتن خوردن یک بسته پاپ کرن مانند خوردن صد ها غذای چرب است که موجب انسداد شریان ها می شود. این امر سبب شد گزینه های سالم تری جایگزین روغن نارگیل شوند.

کتاب ایده عالی مستدام

فصل اول

ایده ی اصلی شماره 1 کتاب ایده عالی مستدام

یک ایده ماندگار باید ساده باشد.

نویسندگان کتاب ایده عالی مستدام اذعان دارند شما باید سعی کنید ایده را تا حد ممکن دقیق توضیح دهید. اما وقتی نوبت به ماندگاری می رسد، جزئیات بیش از حد باعث ایجاد تاثیرات منفی است. در عوض، ایده را فقط به یک عبارت ساده خلاصه کنید. یک عبارت ساده، درک و فهم یک ایده را آسان می کند. این بدان معنا نیست که یک ایده باید بی دلیل مستهلک شود. هنر ساده سازی این است که ایده اصلی را در اصطلاحاتی که هر کسی می تواند آن را درک کند ، بدون تغییر معنی، قرار دهد. اگرچه این می تواند به طرز شگفت آوری مشکل باشد، اما ایده های ماندگاری ایجاد می کند.

روزنامه نگاران باید این مهارت را کسب کنند تا عناوین خوبی را ایجاد کنند که توجه خوانندگان را به خود جلب کرده و معنای کل مقاله را فقط در چند کلمه منتقل می کنند. روزنامه نگاران می دانند که یک عنوان بد موجب می شود خواننده هیچ توجهی به محتوای مقاله نکند.

کتاب ایده عالی مستدام

فصل دوم

ایده ی اصلی شماره 2 کتاب ایده عالی مستدام

یک ایده ماندگار باید غیر منتظره باشد.

نویسندگان کتاب ایده عالی مستدام اذعان دارند مغز تا جایی که امکان دارد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. هنگامی که شما به صورت ناگهانی جذب یک اصطلاح می شوید و در رابطه با آن جستجو می کنید بدون شک آن اطلاعات تا مدت های طولانی در ذهن شما ماندگار می شوند. در رابطه با ایده ها نیز این مسئله صدق می کند. هنگامی که شما به صورت ناگهانی با یک ایده مواجه می شوید آن ایده در مغز شما ماندگار می شود. علت این امر به دلیل مکانیسم مغز است. مغز ما به مسائل ناگهانی و غیر منتظره بهتر واکنش نشان می دهد و آن ها را بهتر به خاطر می سپارد.

تصور کنید یک مهماندار در حال اجرای نمایش استاندارد ایمنی قبل از پرواز است. مسافرانی که به صورت مکرر با هواپیما سفر می کنند، این اجرا را می دانند و به آن توجه نمی کنند. اما…

… برای دسترسی به خلاصه جامع (15 صفحه‌ای) این کتاب و 24 کتاب پرفروش دنیا، وارد لینک شوید. 

 

کتاب خوب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *