خلاصه کتاب استثنایی ها

استثنایی ها

کتاب استثنایی ها ( outliers )، نویسنده: مالکوم گلدول

درباره‌ی کتاب استثنایی ها یا کتاب از ما بهتران چه می‌دانید؟ آیا تاکنون بیوگرافی یک فرد موفق را خوانده‌اید که موفقیت وی را به شانس نسبت دهند؟ احتمالا نه. در عوض وقتی صحبت از داستان زندگی افراد موفق می‌شود، متوجه می شویم که افراد مورد نظر با استعداد و سخت کوشی موفقیت خود را کسب کرده‌اند. این افسانه “انسان خود ساخته” است. ما در این خلاصه از کتاب موفقیت نخبگان قصد داریم به شما نشان دهیم که این افسانه فاقد پایه است. در ادامه شما خواهید دید که چگونه بسیاری از عوامل غیب بر موفقیت افراد تاثیر می‌گذارند و بیشتر این عوامل فراتر از توانایی آن‌ها است. در برخی از موارد می‌توان گفت انسان خود ساخته به معنای واقعی وجود ندارد. در واقع عوامل و شرایط بیرونی می‌توانند از یک فرد خوب یک قهرمان بسازند.

خلاصه کتاب

در این خلاصه از کتاب استثنایی ها ( outliers ) که توسط مالکوم گلدول نوشته شده است، خواهید آموخت:

  • چرا بیل گیتس و بیتلز بسیار موفق شدند؛
  • چرا روز تولد شما موجب می‌شود که هرگز سوپراستار هاکی روی یخ نشوید.
  • چرا زراعت برنج با مهارت های ریاضی در ارتباط هستند.

فصل اول

ایده کلیدی شماره 1 کتاب استثنایی ها

فرهنگ ما اسطوره “انسان خود ساخته” را گرامی می‌دارد.

کتاب استثنایی ها

مالکوم گلدول می گوید اگر با یک ریاضیدان عالی ملاقات کنیم، تصور می‌کنیم استعداد او در تفکر منطقی چیزی است که او در آن متولد شده است. چابکی ورزشکاران حرفه‌ای، احساس ریتم نوازندگان یا مهارت‌های حل مسئله برنامه نویسان رایانه نیز همین است. این امر به این دلیل است که ما به طور طبیعی تمایل داریم موفقیت یک فرد را به تلاش و توانایی‌های ذاتی او نسبت دهیم.

هنگامی که جرج بوش برای فرمانداری فلوریدا نامزد شد، او به عنوان بخشی از استراتژی مبارزات انتخاباتی خود، خود را “مردی خود ساخته” خواند. اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم این یک اصطلاح مسخره است. وی در خانواده خود دو رئیس جمهور آمریکا، یک بانکدار ثروتمند وال استریت و یک سناتور ایالات متحده داشت. با این وجود، از آنجا که فردگرایی در فرهنگ ما بسیار مهم است، به هر حال او از این راه برای جلب رضایت مردم وارد شد.

دستاوردهای جرج بوش او را به فردی ماورایی تبدیل می‌کنند. او توانست از نظر آماری، نتایج فوق العاده‌ای به دست آورد. اما همانطور که زمینه‌ی خانوادگی بوش به او کمک کرد تا به موفقیت دست یابد، عوامل بیرونی هم در این راه به او کمک می‌کردند. ما چنان ارزش بالایی برای افراد و دستاورد‌های “خود ساخته” آنها قائل هستیم که اغلب عوامل دیگر را نادیده می‌گیریم. “انسان خود ساخته” یک افسانه است، یک افسانه بسیار بسیار محبوب.

فصل دوم

ایده کلیدی شماره 2 کتاب استثنایی ها

با رسیدن به یک آستانه خاص ، دیگر توانایی های شما به موفقیت شما کمک نمی‌کنند.

کتاب استثنایی ها - کتاب از ما بهتران

گرچه ویژگی‌های ذاتی مهم هستند اما داشتن یک قد بلند به شما یک قرارداد بسکتبال یک میلیون دلاری را تضمین نمی‌کند و داشتن ضریب هوشی بالا به طور خودکار جایزه‌ی نوبل را برای شما به ارمغان نمی‌آورد. عواملی که باعث موفقیت می‌شوند مانند قد در بازیکنان بسکتبال یا هوش بالا در ریاضیدانان، دارای یک آستانه یا یک حد مشخص هستند. به عنوان مثال بعد از رسیدن به یک قد مشخص، چند سانتی متر اضافی برای بازیکن بسکتبال تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند. همین امر در آموزش نیز صادق است. همانطور که قد در بسکتبالیست‌ها فقط تا یک درجه خاص اهمیت دارد، داشتن هوش بالا نیز تا اندازه ای می‌تواند برای تبدیل شدن شما به یک ریاضیدان عالی موثر باشد. مهارت‌ها و ویژگی‌های مرتبط پایه‌های لازم برای موفقیت در یک زمینه هستند.

… برای دسترسی به خلاصه جامع (15 صفحه‌ای) این کتاب و 24 کتاب پرفروش دنیا، وارد لینک شوید. 

 

کتاب خوب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *