4 ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

 

در دنیای اقتصاد و کسب و کار مهمترین فاکتور و در واقع پایه ای ترین شاخصه فروش و کسب درآمد محسوب میشود. یعنی هدف اصلی از هر نوع کسب و کاری مسلما داشتن فروش و کسب درآمد است. در این بین قیمت گذاری اهمیت خاصی پیدا می کند. برخی از کالاها و خدمات به شکل عمومی و توسط دستگاه های دولتی قیمت گذاری می شوند. اما بسیاری از کالاها و محصولات و خدمات توسط خود صاحب کسب و کار تعیین میشود. از طرفی دیگر قیمت یکی از مهمترین عوامل رقابت بین برندها و تجارت های مختلف محسوب می شود. یعنی یکی از مهمترین علل انتخاب یک محصول یا برند قیمت گذاری محصول آن است. پس می توان از مبحثی به نام قیمت در جذب مشتری استفاده کرد.

اما به هرحال قیمت محدوده مشخصی دارد و از حد مشخصی نمی توان آن را پایین تر آورد از طرفی دیگر بحث سودآوری کسب و کار نیز برای صاحب تجارت اهمیت دارد و دوست ندارد در این بین کمتر سود کند. این بن بست با مفهومی تحت عنوان روانشناسی قیمت گذاری به یک جاده سودآور تبدیل شده است.

 

روانشناسی تعیین قیمت

به طور خلاصه روانشناسی تعیین قیمت به این معنی است که لزوما نیازی نیست قیمت بیش از حد کاهش پیدا کند. همین که این قیمت در ذهن مخاطب کمتر دیده شود فروشنده به هدف خود رسیده است. نمونه بارز این مسئله را در قیمت گذاری 399 هزار تومان می شود دید. مخاطب در این قیمت گذاری به 399 تومان کاری ندارد و درد دید اول آن هزار تومان تخفیف نسبت به 400 تومان را می بیند. این یعنی ذهن مخاطب فریب اصلی را خورده است.

از طرفی دیگر مخاطب و مشتری در این قیمت گذاری عدد 300 را می بیند و این عدد مسلما از قیمت 400 جذاب تر است. در حالی که صاحب این برند و این محصول تقریبا هیچ تخفیف واقعی در نظر نگرفته توانست در تعیین فاکتور قیمت بهتر عمل کند. سود بیشتر با کمترین ضرر ( تخفیف ) ممکن. در ادامه با چهار روش قیمت گذاری موثر آشنا خواهیم شد.

یک اثر ناب دیگر!  متقاعدسازی از طریق پردازش دوگانه (دو سیستم فکری دنیل کانمن – اقتصاد رفتاری)

 

4 روش قیمت گذاری به شیوه جذاب

1- محدودیت مصنوعی در فروش

مسلما تا امروز با تبلیغاتی محیطی یا تلویزیونی از این قرار که ” تنها 6 روز فروش استثنایی ” یا ” تنها امروز فروش ویژه ” برخورد کرده اید. این تبلیغات و روش فروش بر یک اصل بسیار ساده ایجاد شده است. ترس از دست دادن فرصت ها مهم ترین عامل فشاری است که نه تنها در بازار خرید و فروش که در بازارهای سرمایه گذاری مانند بورس بسیار رایج و شایع است. اگر به مشتری اینگونه القا شود که این تخفیف و این قیمت خرید تنها امروز اتفاق افتاده و دیگر تکرار نمی شود، مشتری به جای نیاز معمول خود سعی می کند چندین و چند بسته از آن محصول خریداری کند.

تنها به این علت که می ترسد دیگر همچنین فرصتی ایجاد نشود. بنابراین در فروش خود گاها محدودیت هایی ایجاد کنید. اما این محدودیت ها نباید به نوعی باشند که مشتری متوجه مصنوعی بودن آن شود. انتخاب نوع جنس و قیمت گذاری در این نوع روش نیز بسیار اهمیت دارد.

 

4 ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

2- قیمت های فانتزی

همانطور که در مقدمه این بحث گفتیم یک روش قیمت گذاری که امروزه تقریبا در بسیاری از کسب و کارهای تجاری رونق پیدا کرده است، استفاده از عدد 9 در انتهای قیمت است ” 399 “. از نظر روانشناسی از آن جایی که ما اعداد را از چپ به راست می خوانیم، عدد 3 را در ابتدا می بینیم و این تاثیر بیشتری تا 99 بعدی دارد. این عامل خود یک فشار فروش مثبت روی این محصول ها ایجاد می کند. اما بجز این، از عدد 9 انتهایی می توان به شکل جذاب تری استفاده کرد.

یک اثر ناب دیگر!  با 6 خطای شناختی ، حرکت بعدی مشتریان را پیش بینی کنید!

یعنی اجناسی که به قیمت 9 ختم می شوند ارزش پایین تری نسبت به اجناسی است که به صفر ختم می شوند. این گونه شما می توانید در قیمت گذاری خود، اجناس گران را با رضایت خاطر خود مشتری به فروش برسانید. زیرا او دوست دارد جنسی که می خرد با سایر اجناس ( قیمت گذاری منتهی به 9) فرق بکند.

4 ترفند کوچک برای بهترین نتیجه در قیمت گذاری

3- بی شماری

این مفهوم بدین معنی است که شما از اصول مفهومی ریاضی به نفع خودتان استفاده کنید. به طور مثال اگر شما اعلام کنید که روی اجناس خود 50 درصد تخفیف میگذارید در مقابل کسی که اعلام می کند به ازای خرید یک محصول، کالای دوم را رایگان اهدا می کند شما بازنده خواهید بود. زیرا مشتری ها به این فکر نمی کنند سود خریدشان در هر دو مورد یکسان است. بلکه تنها به آن 100 درصد تخفیف در کالای دوم چشم دوخته اند. شما در قیمت گذاری باید با ریاضی که مشتری شما بلد نیست ذهن او را شست و شو دهید.

 

4- طراحی شکل قیمت

نمیدانم سریال خانگی هیولا را دیده باشید یا نه، اما احتمالا کلیپ مربوط به بخشی از فیلم که در آن مهران مدیری با لبان کوچک و غنچه عدد 200 میلیون را بیان می کند. این یک روانشناسی قیمت هست. قیمت گذاری کالا هرچه با طراحی کوچک تر و ظریف تر انجام شود در واقع درد پرداخت آن توسط مشتری نیز کمتر می شود. به طور مثال اگر قیمت محصولی 3000000 تومان باشد به جای نگارش عددی آن بهتر است از شکل هایی مانند 3m یا 3 م استفاده شود. این کوتاهی قیمت می تواند ذهن مخاطب را مجاب به خرید کالای مورد نظر بکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *