نمونه کاملی از بازاریابی خرده‌فروشی

بازاریابی خرده‌فروشی چیست؟

بازاریابی خرده‌فروشی از چیدمان فضای داخلی و جایگذاری محصولات گرفته تا تبلیغات استراتژیک و تشویق مخاطبان به انتخاب فروشگاه می‌باشد.

 

تعریف بازاریابی خرده‌فروشی

بازاریابی خرده‌فروشی شامل مجموعه فعالیتهایی است که خرده فروش، محصولات را از یک عمده‌فروش یا تولیدکننده خریداری می‌کند تا آنها را به کاربران نهایی (مصرف‌کنندگان) بفروشد. به عبارت ساده ، یک خرده فروش واسطه‌ای است که محصولات را با استفاده از کانال‌های مختلف ، به عنوان مثال فروشگاه خرده‌فروشی فیزیکی ، مراکز خرید ، وب‌سایت خرید ، دستگاه‌های فروش اتوماتیک ، کیوسک‌ها و غیره در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.

بازاریابی مغازه

 

استراتژی‌های بازاریابی خرده‌فروشی

خرده فروشان همیشه در جستجوی استراتژی‌های مختلف بازاریابی برای جلب مشتری بیشتر ، افزایش آگاهی و رشد فروش هستند. در وهله اول باید بازار هدف را انتخاب کرده و سپس ترکیبی از بازاریابی مناسب را انتخاب کند که می‌تواند تجارت خرده‌فروشی را به سمت بازگشت سرمایه (ROI) بالاتر هدایت کند. مواردی را که در استراتژی بازاریابی خرده‌فروشی باید به دقت مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 

  • هدف گذاری و موقعیت یابی خرده‌فروشی

در تجارت خرده‌فروشی ، تعریف بازارهای هدف باید اولویت اول شما باشد و قبل از موقعیت‌یابی مورد توجه قرار گیرد. هدف اصلی موقعیت خرده‌فروشی دستیابی به یک مزیت رقابتی است که شما را نسبت به رقبا متمایز کند. این تمایز باعث می‌شود مشتری فروشگاه خرده‌فروشی را نسبت به سایر فروشگاه‌ها ترجیح دهد.
در استراتژی موقعیت یابی خرده‌فروشی ، برند تجاری به عنوان مثال نام تجاری ، نشان تجاری ، فناوری و تجربه مشتری نقشی اساسی برای پیشی گرفتن از رقبا دارد.

 

بازاریابی در مغازه

 

  • مکان فروشگاه خرده‌فروشی (مکان)

مکان فروشگاه خرده‌فروشی تأثیر زیادی بر عملکرد کلی در فروش محصول دارد. امروزه مشتری از قدرت بیشتری برخوردار است و گزینه‌های زیادی همچون خرید آنلاین دارد. از بهترین استراتژی خرده‌فروشی که می‌توان در انتخاب یک مکان مناسب از آن یاد برد عبارتند از، تمرکز بر بازار هدف ، سطح رقابت ، میزان درآمد، شرایط ترافیک و جای پارک

 

  • استراتژی‌های قیمت

قیمت گذاری کلید استراتژی بازاریابی خرده‌فروشی است. قیمت باید نه تنها هزینه محصول بلکه هزینه‌های سربار را نیز شامل شود. در ادامه به استراتژی‌های قیمت گذاری برای فروش بیشتر اشاره شده است.

قیمت گذاری روانشناختی : بسیاری از خرده فروشان قیمت‌ها را با ارقام عجیب و غریب تعیین می‌کنند که از نظر مشتریان پایین‌تر از مقدار واقعی تصور می‌شود. فرض کنید 299 هزار تومان با تنها کسر هزار تومان به جای 300 به ارزش ریالی 200 و یا دویست و خورده تصور می‌شود.

یک اثر ناب دیگر!  9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

قیمت گذاری رقابتی : خرده فروشان قیمت را بر اساس آنچه توسط رقبا در بازار در نظر گرفته‌شده است، تعیین می‌کنند.

قیمت بالا / پایین : قیمت‌ها در ابتدا بالاتر تعیین می‌شوند. و پس از اینکه چرخه عمر محصول در سراشیبی قرار می‌گیرد ، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

هر روز قیمت پایین : استراتژی هر روز قیمت پایین توسط بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی، برای جذب مشتری انجام می‌شود. در این حالت با هر رویدادی قیمت‌ها به طور منظم و بدون انتظار مشتری کاهش می‌یابد. جمعه سیاه، جشن نوروزی و مناسبت‌های ماهانه دیگری زمان‌های مناسبی برای استفاده از این استراتژی قیمت گذاری می‌باشد.

 

مغازه داری

 

  • تولید – محصول

کالاها به دو دسته تقسیم می‌شوند، کالاهای سخت مانند وسایل الکترونیکی و محصولات ورزشی  و غیره که دوام و عمر بالاتری دارند. کالاهای نرم مانند وسایل مصرفی خانه ، لباس و لوازم آرایشی که معمولاً همیشه در لیست خرید ما یافت می‌شود. برخی از خرده فروشان ترکیبی از محصولات سخت و نرم را ارائه می‌دهند مانند فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای، در حالی که سایر خرده فروشان کوچک ممکن است فقط یک نوع کالا مانند لباس را بفروشند.

 

  • راهکارهای تبلیغاتی

خرده فروشان می‌توانند استراتژی‌های تبلیغاتی درون سازمانی و یا خارج از فروشگاه را در پیش بگیرند. اما استراتژی‌های تبلیغات در داخل فروشگاه‌ها می‌توانند مشتری خرده‌فروشی را بیش از تبلیغات خارجی تحت تأثیر قرار دهند. پیام‌های استراتژیک بازاریابی می‌تواند فروش مارک‌ها و محصولات هدف را افزایش دهد. خرده فروشان می‌توانند از استراتژی‌های تبلیغاتی برای اهداف مختلف به عنوان مثال معرفی محصولات جدید ، افزایش فروش ، افزایش ارزش برند و تصویر شرکت استفاده کنند.

 

مغازه داری

 

  • کارمندان آموزش دیده

در بازاریابی خرده‌فروشی ، کارکنان آموزش دیده می‌توانند به راحتی بر روند تصمیم‌گیری مشتریان تأثیر بگذارند . اگر به کارکنان خود آموزش دهید که چگونه با مشتری برخورد کنند. آنگاه این رابطه طولانی مدت می‌تواند تأثیر مثبت و سودآوری در فروشگاه شما ایجاد کند.

 

بازاریابی مغازه

 

نمونه‌های بازاریابی خرده‌فروشی

از غول بازار خرده‌فروشی خارجی می‌توان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال مارت اشاره نمود. علی‌رغم حاشیه سود اندک این فروشگاه، همچنان توانسته است در جایگاه نخست قرار گیرد، این فروشگاه منبع بسیار مفیدی برای پی بردن به برخی از رفتارهای مشترک مشتریان در خرید است.
آمازون در دنیای تجارت الکترونیکی و خرده‌فروشی فیزیکی نقش بزرگی ایفا می‌کند و قلب استراتژی آن‌ها در ارائه سریع‌تر محصول به مشتریان قرار گرفته است. از آمازون نیز می‌توانید به عنوان یک منبع آموزشی در جهت افتتاح فروشگاه اینترنتی بهره‌مند شوید.

یک اثر ناب دیگر!  آیا از بازاریابی حسی در فروشگاه خود استفاده می کنید؟

 

بازاریابی دیجیتال

 

زنجیره تأمین خرده‌فروشی چگونه کار می‌کند؟

زنجیره تأمین خرده‌فروشی متشکل از تولیدکنندگان ، عمده‌فروشان ، خرده فروشان و کاربر نهایی (مصرف‌کننده) است. هر دو تولیدکننده و عمده‌فروش مستقیماً به هم متصل هستند و خرده فروش با عمده‌فروش در ارتباط هستند.

  • تولیدکنندگان: این مشاغل با استفاده از مواد اولیه ، نیروی کار و ماشین‌آلات، به تولید کالا می‌پردازند.
  • عمده‌فروشان: خرید حجم وسیعی از کالاهای تمام شده از تولیدکنندگان و فروش آنها به مقدار عمده به خرده فروشان.
  • خرده فروشان: خرده فروشان محصولات را در واحدهای منفرد یا مقادیر کم به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.
  • مصرف‌کننده: اینها کاربرانی هستند که کالاهای خود را جهت استفاده شخصی، از خرده‌فروشی‌ها خریداری می‌کنند.

اما باید بگویم که استثنائات همیشه وجود دارد ، به عنوان مثال وال مارت و آمازون خرده فروشان برجسته جهان هستند که به جای عمده‌فروشان مستقیماً با تولیدکننده در تماس‌اند. به همین دلیل است که آنها حتی پس از ارائه محصولات با قیمت پایین‌تر از رقبای خود، همچنان سود کسب می‌کنند.

 

بازاریابی خرده‌فروشی

 

آینده بازاریابی خرده‌فروشی

اکنون مصرف‌کنندگان از آگاهی بیشتری نسبت به گذشته برخوردارند. دسترسی به اطلاعات بیشتر باعث شده است به گزینه‌هایی در قالب گزینه‌های دیگر پی ببرند که تنها با یک کلیک به آن دست می‌یابند. آینده بازاریابی خرده‌فروشی به سمت محصولات کاملاً سفارشی همراه با یکپارچگی در ارائه سریع و راحت آن به مصرف‌کننده، قدم بر می‌دارد.

 

بازاریابی دیجیتال

هم اکنون فایل PDF این مقاله را به‌صورت رایگان دانلود کنید!

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *