خلاصه کتاب مزیت شادمانی

 

در رابطه با کتاب مزیت شادمانی چه می دانید؟ در دنیای امروز که جهان هستی با سرعتی عجیب رشد می کند، شما باید بتوانید از هر مزیت احتمالی که در دسترس شماست برای رسیدن به موفقیت و شادمانی استفاده کنید. اغلب مردم امیدوارند که با استفاده از موفقیت خود، به شادمانی و شادکامی برسند. یعنی همه ی ما تلاش می کنیم موفقیت ما را به سمت خوشبختی سوق دهد.

لازم است بدانید موفقیت به منزله ی رسیدن حتمی به خوشبختی و شادمانی نیست. در واقع موفقیت ابزاری است که می تواند موجب شود کیفیت زندگی شما بهبود یابد و در نتیجه خوشبختی و شادمانی را لمس کنید.

خلاصه کتاب مزیت خوشبختی یا شادمانی

در این خلاصه از کتاب مزیت شادمانی شما همه چیز را در مورد چند اصل اساسی خواهید آموخت که به شما کمک می کنند سطح شادمانی را در زندگی خود افزایش دهید و بتوانید به این وسیله به اهداف خود و موفقیت برسید.

در این خلاصه از کتاب مزیت شادمانی توسط شان آکور درک خواهید کرد که:

• چرا مایکل جردن و والت دیزنی بیشتر از آن که به نظر می رسد با هم تفاوت دارند؟

• چگونه صرف کردن وقت برای یک کولر آبی کیفیت کار شما را افزایش می دهد؟

• چگونه می توانید 20 سال جوان تر از سن خود رفتار کنید و احساس شادمانی داشته باشید.

ایده کلیدی شماره 1 کتاب مزیت شادمانی

اولین ایده کلیدی کتاب مزیت شادمانی می گوید روانشناسی سنتی بر روی نکات منفی تمرکز می کند بدون اینکه نکات مثبت را ببیند.

[restrict paid=”true”]

روانشناسی سنتی برای شادمانی و رضایت افراد از زندگی، حد متوسط را در نظر می گیرد. آیا مردم کمتر از حد متوسط رضایت دارند؟ کمتر از حد متوسط خوشحال هستند؟ در این صورت ، هدف روانشناسی سنتی این است که مردم را به سطح متوسطی از خوشبختی سوق دهد.

خلاصه کتاب مزیت شادمانی

علاوه بر این در رابطه با مزیت شادمانی لازم است بدانید روانشناسی سنتی بر نکات منفی متمرکز است. این مسئله باعث می شود که روانشناسی سنتی بیش از آن که روی بالا رفتن سطح شادمانی مردم تمرکز کند، بیشتر موجب کم شدن شادمانی مردم شود.

با این حال ، مشکل این رویکرد این است که در نهایت نمی توانیم فراتر از آن نقطه متوسط شادمانی برویم و به برتری برسیم.

یک لحظه در نظر بگیرید که از هر 5 دانشجوی هاروارد چهار نفر از افسردگی رنج می برند و مطالعات خود را منبع استرس می دانند.

در رابطه با مزیت شادمانی لازم است بدانید با نگاهی به این داده ها روانشناسی سنتی سطح شادمانی چهار دانشجوی هاروارد را متوسط نشان می دهد. به هر حال مشت نمونه خروار است. یعنی می توانیم متوجه شویم همین چهار دانشجو می توانند نشان دهنده اکثریت جامعه باشند. با این حال لازم است بدانید دانشجوی پنجم افسرده نیست. این یک مسئله ی مهم است که لازم است آن را در نظر بگیرید. این دانشجو که افسرده نیست به احتمال زیاد موفق می شود چه در دانشگاه و چه در محل کار.

این درک که ما باید روی نکات مثبت تمرکز کنیم زمینه روانشناسی مثبت را به وجود آورد. روانشناسی مثبت با بهره گیری از این دانش تلاش می کند سطح شادمانی میان مردم را به بالاتر از حد متوسط ارتقا دهد. بنابراین چه عاملی باعث موفقیت یک دانشجوی هاروارد در جایی که چهار نفر دیگر شکست خوردند، می شود؟

نویسنده ی کتاب مزیت شادمانی پس از 12 سال زندگی در میان دانشجویان هاروارد و سفر به سراسر جهان برای فهمیدن اینکه چه چیزی سطح شادمانی افراد را از حد متوسط بالاتر می برد، دریافت که افراد موفق به دلیل تفسیر خاص خود از واقعیت، موفق هستند.

به عنوان مثال:

تجربه مطالعات او در رابطه با دانشجویان در سووتو آفریقای جنوبی نشان داد که اکثر قریب به اتفاق آن ها از تحصیل کردن احساس شادمانی می کنند. زیرا آن ها حضور در دانشگاه را یک امتیاز مثبت می دانند. اگر این نکته را با دانشجویان هاروارد مقایسه کنید درمی یابید بسیاری از آن ها مدرسه را به عنوان منبع استرس می دانند.

خلاصه کتاب مزیت شادمانی

ایده کلیدی شماره 2 کتاب مزیت شادمانی

ایده کلیدی شماره 2 کتاب مزیت شادمانی می گوید موفقیت حول خوشبختی می چرخد ، نه برعکس. به نظر شما دقیقا خوشبختی چیست؟ به طور کلی ما خوشبختی را به عنوان “تجربه احساسات مثبت” تعریف می کنیم اما حقیقت این است که خوشبختی نسبت به فردی که آن را تجربه می کند ، یک امر ذهنی است.

روانشناسی مثبت نشان می دهد که وقتی احساس خوبی داریم و ذهنیت مثبتی داریم ، باهوش تر هستیم، انگیزه بیشتری در خود احساس می کنیم و از موفقیت های بیشتری برخوردار می شویم. مدت هاست که روانشناسان می دانند که احساسات منفی توانایی تفکر و عمل ما را محدود می کنند. در واقع ، اگر تا به حال برای بیرون بردن زباله ها احساس ناراحتی کرده اید این امر سبب می شود در واقعیت نیز از این موضوع عذاب بکشید.

بنابراین تعجب آور نیست که بدانید احساسات مثبت می توانند عکس این احساس را در شما ایجاد کنند. دامنه افکار و احساسات خود را گسترش دهید. اجازه دهید افکار مثبت و خوشایند بیشتر ذهن شما را درگیر کنند.

در رابطه با مزیت شادمانی لازم است بدانید از نظر نوروبیولوژی، این یک امر واضح و ثابت شده است. وقتی احساسات مثبتی را تجربه می کنیم مغز ما مملو از دوپامین و سروتونین می شود. این مواد شیمیایی ترشح شده هم احساس خوبی به ما می دهند و هم با تنظیم داده های جدید، حفظ آن ها و یادآوری کارآمدتر آن ها، بعدا قسمت هایی از مغز را که مسئول یادگیری هستند، تقویت می کنند. خیلی ساده است، اگر روحیه خوبی داشته باشید، در آزمون ریاضی نمره بهتری می گیرید.

خلاصه کتاب مزیت شادمانی

احساس خوشبختی دائمی تاثیرات عمیق تری دارد. نتایج تحقیقات بیش از 200 مطالعه علمی در مورد حدود 275000 نفر نشان داده است که داشتن احساس خوشبختی تقریبا در همه حوزه های زندگی ما از روابط گرفته تا شغل ، سلامتی و خلاقیت به موفقیت منجر می شود.

برخی از بزرگ ترین شرکت های امروزی مانند Google کارمندان تشویق می شوند سگ های خود را به محل کار خود بیاورند تا در طول روز احساسات مثبتی داشته باشند. این امر سبب می شود آن ها بتوانند در کار خود به موفقیت برسند. یا در شرکت Yahoo کارمندان به سالن ماساژ دسترسی دارند تا بتواند احساسات مثبت و خوشایند را تجربه کنند. این موارد نه تنها سرگرم کننده و آرامش بخش هستند، بلکه به عملکرد بهتر نیز کمک می کنند.

بنابراین مطابق با کتاب مزیت شادمانی خوشبختی یعنی این که بتوانیم احساسات مثبت در خود ایجاد کنیم. شادی و خوشحالی می توانند در نتیجه ی افکار و احساسات مثبت پدید آیند.

ایده کلیدی شماره 3 کتاب مزیت شادمانی

ایده کلیدی شماره 3 کتاب مزیت شادمانی می گوید احساس شادمانی موجب می شود شما بتوانید کار های خود را در هر زمینه ای بهتر و راحت تر انجام دهید. آیا تا به حال احساس کرده اید که وقتی روحیه خوبی دارید انجام کار ها برای شما راحت تر است؟ این یک مسئله تصادفی نیست. در واقع مغز ما وقتی احساسات مثبت داریم بهترین عملکرد را دارد.

مطابق با یک مطالعه که در یک شرکت معتبر انجام شد سطح اولیه احساسات مثبت 272 کارمند در همان شرکت اندازه گیری شده و با عملکرد آن ها در یک دوره هجده ماهه مقایسه شده است. محققان دریافتند که کسانی که شادتر و با احساسات مثبت بیشتر کار خود را شروع کردند، توانستند از نظر کیفی بهتر کار خود را انجام دهند و حقوق آن ها شامل پاداش گردید.

جالب است که این افراد موفق خوشبختی را پاداش سخت کوشی و موفقیت خود نمی دانند. بلکه دقیقا به دلیل ذهنیت مثبتشان که به آن ها امکان می دهد بیشترین استفاده را از زندگی خود ببرند، موفق هستند. این مزیت شادمانی است ، برتری رقابتی است که با احساس مثبت حاصل می شود و باعث بهبود عملکرد می شود.

برخی از مردم بر این باورند که آن ها فقط افراد خوشبختی نیستند و احساس می کنند که احساسات مثبت برای آن ها هیچ فایده ای ندارد. اما حقیقت این است که هرکسی می تواند به مزیت شادمانی برسد. این فقط یک نگرش و یک دیدگاه است. باید در درون خود احساس خوشبختی کنید، دریچه ذهن خود را به روی احساسات و افکار مثبت باز نگه دارید تا به مزیت شادمانی برسید.

خلاصه کتاب مزیت شادمانی

یک نقطه خوب برای شروع ، قدردانی و قدرشناسی از اتفاقات مثبت کوچک طول زندگی است. این موارد شامل یک مکالمه کوتاه دلنشین با یک دوست یا حتی تماشای یک فیلم خنده دار است. گام بعدی این است که با انجام مداوم تمرینات مثبت، به طور جدی تلاش کنید ذهنیت و افکار خود را به صورت مداوم مثبت نگه دارید.

یکی از این تمرینات مراقبه است. در حقیقت تحقیقات نشان می دهند که مغز راهبی که سال ها به مراقبه می پردازد به طور ناخودآگاه تلاش می کند بیشتر احساس شادمانی و مثبت اندیشی داشته باشد.

اما لازم نیست که شما یک راهب باشید تنها می توانید پنج دقیقه از روز خود را صرف کنید تا بر تنفس خود تمرکز کنید. فقط کافی است کمی صبر داشته باشید تا شادی شما افزایش یابد و استرس شما کاهش یابد. علاوه بر این شما می توانید برای چیز هایی که منتظر آن ها هستید احساسات و افکار مثبت در ذهن خود متصور شوید/ تحقیقات نشان می دهد که لذت بخش ترین قسمت یک فعالیت، خود فعالیت نیست بلکه پیش بینی آن است. بنابراین فقط فکر کردن در مورد تعطیلات بعدی می تواند سطح اندورفین شما را 27 درصد افزایش دهد.

ایده کلیدی شماره 4 کتاب مزیت شادمانی

ایده کلیدی شماره 4 کتاب مزیت شادمانی می گوید اگر بتوانید ذهنیت مثبت خود را تقویت کنید بهتری می توانید به مشکلات زندگی غلبه کنید.

اگر فرزند یا خواهر و برادر کوچک دارید، بدون شک مشاهده کرده اید که هنگامی که یک فرد بزرگ تر از او به طور “تصادفی” به او برخورد می کند، کلمات و حرفای آن می توانند معجزه کنند و گریه ی او را قطع کنند. معمولا شما یک شوخی با او می کنید یا حرفه های محبت آمیز به او می زنید. اما اصلا چرا این ایده جواب می دهد؟ چگونه است که کلمات ما می توانند تجربه درد و رنج را تغییر دهند؟ کودک به این دلیل آرام می شود و دیگر گریه نمی کند چون شما موفق شده اید ذهنیت او را مثبت کنید. با تقویت ذهنیت مثبت او می تواند بر مشکلات و واقعیت فائق آید و دیگر گریه نکند.

اگر چه ما نمی توانیم کارهای زیادی برای تغییر دادن واقعیت های زندگی خود انجام دهیم، اما می توانیم نحوه واکنش، احساسات و برخورد خود را هنگام مواجه با حقایق تلخ زندگی تغییر دهیم.

لازم است بدانید منابع مغز شما محدود است. مغز شما باید تصمیم بگیرد که آیا منابع خود را به تجربه درد، احساس منفی و استرس اختصاص دهد یا از همان منابع برای تجربه چیزهایی مانند امید، خوش بینی و مزیت شادمانی استفاده کند.

به همین دلیل است که گفتن یک شوخی خنده دار به خواهر کوچکتان او را از گریه باز می دارد حتی پس از آن که به صورت تصادفی به او برخورد کنید. او نمی تواند درد را احساس کند و همزمان بخندد. مغز او باید یکی از این دو را انتخاب کند. به طرز عجیبی ، نحوه درک فعالیت های روزمره واقعیت حال و ذهنیت ما را تعریف می کنند.

به عنوان مثال:

در آزمایشی در سال 1979 گروهی از مردان 75 ساله به مدت یک هفته در محیطی که طراحی شده بود تا احساس زندگی در سال 1959 را برای آن ها دوباره ایجاد کند، به زندگی پرداختند. آن ها با لباس های همان دوره و روزنامه های همان زمان در آن محیط به مدت یک هفته ماندند. به گروه گفته شد که دقیقا مثل زندگی خود در سال 1959 باشند. به عبارت دیگر، آن ها به گذشته سفر کردند و دنیا را از دریچه یک مرد 55 ساله می دیدند. وقتی آن ها از نظر قدرت بدنی ، وضعیت بدنی، درک، شناخت و حافظه کوتاه مدت مورد آزمایش قرار گرفتند، اکثر شرکت کنندگان پیشرفت کرده بودند. در اصل با تغییر طرز فکر و داشتن یک دیدگاه مثبت نسبت به زندگی می تواند بر مشکلات و حقایق آزار دهنده روزمره غلبه کرد.

خلاصه کتاب مزیت شادمانی

در مورد مزیت شادمانی نیز همین اتفاق رخ می دهد. داشتن یک ذهنیت مثبت می تواند منجر به خوشبختی واقعی و افزایش بهبود عملکرد شود. در واقع ، هرچه بیشتر به توانایی خود برای موفقیت اعتقاد داشته باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

 

ایــن خلاصــه کتــاب، ترجمــه و تألیــف اثــر نــاب به مدیریت محمد تَولایی اســت و محتــوای آن فقــط بــرای یادگیـری شـخصی شـما اسـت. هرگونـه انتشـار، بازنشـر و یـا بازآفرینـی آن ممنـوع اســت.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *