خلاصه کتاب نقطه عطف

خلاصه کتاب نقطه عطف

کتاب نقطه عطف، نویسنده: مالکوم گلدول

 

در رابطه با کتاب نقطه عطف( the tipping point ) چه می دانید؟ گسترده شدن یک ایده را می توانیم با گسترش یک عفونت ویروسی مقایسه کنیم. در ابتدا تنها افراد کمی به ویروس مبتلا می شوند اما پس از آن، در مدت زمان کوتاهی به یک اپیدمی تبدیل می شود. در واقع می توانیم اظهار کنیم هنگامی که یک ایده ی خلاقانه مطرح می شود تنها ممکن است برای چند نفر هیجان انگیز باشد اما اتفاقات خاصی می توانند جمعیت مخاطبان را چندین برابر کنند. کتاب نقطه عطف توسط مالکوم گلدول نوشته شده است.

کتاب نقطه عطف

کفش های جیر ساخته شده توسط Hush Puppies نوعی از کفش های معروف بودند که تا اواسط دهه 1990 برای خالی نبودن در قفسه ها باقی مانده بودند، که ناگهان استفاده از این کفش ها به یک مد جهانی تبدیل شد. فقط در عرض یک سال ، آمار فروش از 30،000 به 430،000 جفت افزایش یافت. سال بعد، حدود دو میلیون جفت از این نوع کفش فروخته شد. خود این شرکت هیچ ارتباطی با اپیدمی یا مد شدن کفش ها نداشت. همه چیز از آنجا شروع شد که چند خانم در منهتن شروع به پوشیدن این کفش ها کردند. چندی بعد بقیه نیز از این کفش ها استفاده می کردند و بعد این کفش ها ترند جهانی شدند. اپیدمی های اجتماعی دارای چندین ویژگی تکراری مشابه عفونت های ویروسی هستند.

به عنوان مثال تغییرات خارج از یک جامعه اجتماعی می تواند روی آن جامعه بسیار تاثیرگذار باشد. همانطور که در زمستان که سیستم ایمنی بدن بیشتر مردم ضعیف است ، عفونت های ویروسی به راحتی گسترش می یابند.

خلاصه کتاب

در مقدمه کتاب نقطه عطف( the tipping point ) می خوانیم پرسش اصلی اینجاست کدام نقطه ی عطف سبب شده است این پرش و یا تغییرات اساسی حاصل شوند؟

فصل اول

ایده کلیدی شماره 1 کتاب نقطه عطف

مالکوم گلدول در کتاب نقطه عطف می گوید هر ایده ای بعد از عبور از نقطه ی عطف فراگیر می شود. نقطه ی عطف همان لحظه ای است که در آن روند ایده به یک اپیدمی تبدیل می شود و مانند آتش سوزی گسترش می یابد.

به عنوان مثال یک نوع آنفولانزا را تصور کنید. ممکن است در ابتدا به آرامی در میان جمعیتی گسترش یابد، اما روز به روز افراد بیشتری را آلوده می کند تا اینکه سرانجام به آن لحظه جادویی می رسد که سرعت انتقال به طرز چشمگیری افزایش می یابد و اپیدمی از کنترل خارج می شود.

از نظر گرافیکی، رشد یک منحنی است که در ابتدا کمی متمایل رشد می کند اما در یک نقطه منحنی با شیب مشخص و عجیبی شروع به رشد می کند. این نقطه همان نقطه ی عطف است.

همین نوع رشد در گسترش نوآوری های فناوری نیز دیده می شود. هنگامی که شرکت الکترونیکی شارپ در سال 1984 اولین دستگاه نمابر مقرون به صرفه را ساخت، در سال اول توانست تنها حدود 80،000 دستگاه از آن ها را به فروش برساند. هر سال تعداد فروش این دستگاه بیشتر می شد تا این که در سال 1987 به نقطه اوج رسید و با فروش این دستگاه شرکت شارپ اوج گرفت.

به عبارتی نقطه ی عطف همان جایی است که یک تغییر اساسی رخ می دهد و یک ایده مانند یک عفونت ویروسی میان همه پخش می شود.

کتاب نقطه عطف

فصل دوم

ایده کلیدی شماره 2 کتاب نقطه عطف

مالکوم گلدول در کتاب نقطه عطف می گوید تنها افراد معدودی سبب می شوند یک ایده فراگیر و اپیدمی شود. قانون 80-20 یک پدیده جامعه شناختی را توصیف می کند که در بسیاری از گروه ها دیده می شوند و در آن 20 درصد افراد تمایل دارند که 80 درصد نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال، در بیشتر جوامع:

  • 20 درصد کارمندان 80 درصد کارها را انجام می دهند.
  • 20 درصد جنایتکاران 80 درصد جنایات را مرتکب می شوند.
  • 20 درصد رانندگان باعث 80 درصد تصادفات می شوند.
  • 20 درصد از مصرف کنندگان آبجو 80 درصد از آبجو را می نوشند.

به عنوان مثال اپیدمی های ویروس توسط چند فرد مهم ایجاد می شوند. یعنی تعداد اندکی سبب می شوند ویروس فراگیر شود.

به عنوان مثال یکی از اولین کسانی که در ایالات متحده به ویروس ایدز مبتلا شد یک مهماندار بود که طبق گفته خودش با بیش از 2500 نفر در آمریکای شمالی رابطه جنسی داشته است. آن فرد اینگونه موجب مبتلا شدن 2500 نفر به ویروس ایدز شده است.

به همین ترتیب در مورد همه گیری های اجتماعی…

… برای دسترسی به خلاصه جامع (15 صفحه‌ای) این کتاب و 24 کتاب پرفروش دنیا، وارد لینک شوید.  

 

کتاب خوب

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *