9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

9 اصل کلیدی رشد تجارت

هر کسب و کار و تجارتی در ابتدای راه خود مسلما باید برای بقا و رشد تجارت تلاش کند و بتواند در بین رقبای خود مشتری های خوبی پیدا کند و از طریق آن ها به راه خود ادامه دهد. اما آیا بقا و حفظ کسب و کار تنها هدف تجارت و اقتصاد می باشد؟ مسلما خیر. هدف بالاتر از بقای یک کسب و کار این است که شما بتوانید این کسب و کار و تجارت را از حالت روزمزد بودن خارج کنید و آن را تبدیل به یک بنگاه درآمدزایی قوی کنید.

مسلما اولین راهی که به ذهن اکثر صاحبان مشاغل می رسد این است که مشتری های خود را گسترش دهند اما همانطور که شواهد نشان می دهد تمام این کسب و کارها رشد تجارتی قابل قبولی پیدا نمی کنند و بعضا با شکست مواجه می شوند.

به یاد داشته باشید، افزایش مشتری های یک شرکت تجاری و یک کسب و کار تنها یکی از ابزارهایی است که میتواند شما را در مسیر رشد تجارت قرار دهد. در این مسیر باید از ابزارهای دیگری نیز استفاده کنید که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم.

رشد تجارت و اهمیت حفظ مشتری

جذب مشتری از اساسی ترین و شاید سخت ترین کارهای یک کسب و کار تج1اری محسوب شود. شما به عنوان یک بنگاه اقتصادی باید مخاطب خود را قانع کنید تا از بین رقبا و برندهای مختلف هم راستا با تجارت شما، کسب و کار شما را انتخاب کند. از این رو عملا هزینه بالایی چه از نظر زمانی و چه از نظر مالی باید برای آن پرداخت کنید.

از این رو وقتی یک مشتری به سمت شما جذب می شود، او تنها یک مشتری نیست، بلکه مجموعه ای از هزینه ها و سرمایه گذاری های زمانی و پولی است که روی آن انجام شده است. از این رو کاملا منطقی است که این مشتری را شما نباید از دست بدهید. زیرا از دست دادن او یعنی بر باد رفتن بخش بزرگی از هزینه انجام شده در قبال دریافت سودی با درصد کم است.

از طرفی دیگر نگهداری مشتری به نسبت جذب مخاطب جدید بسیار کم هزینه تر است. تجربه نشان داده است که وقتی فردی به عنوان مشتری یک بار به فروشنده یا کسب و کار اعتماد می کند، دفعات بعدی نیز این اعتماد را خواهد داشت، به خصوص این که اگر این فرد تجربه خوبی در ارائه خدمات و محصولات از کسب و کار شما داشته باشد. بنابراین اگر می خواهید در مسیر رشد تجارت قرار بگیرید، مشتریانی را که دارید نگه دارید و آن ها را از دست ندهید.

یک اثر ناب دیگر!  5 تا از بهترین ایده‌های کسب و کار در سال 1400

 

9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

تبلیغات را جدی بگیرید

تبلیغات به هر شکل آن و به هر ترتیبی که صورت بگیرد می تواند برای رشد تجارت شما اثر بخش باشد. اگر فقط بخواهید به تبلیغات دهان به دهان مشتریان خود امیدوار باشید بدانید که سقف مهمی را برای رشد تجارت خود در نظر گرفته اید. شما باید خودتان به طور مستقیم و از طریق تبلیغات مختلف با مخاطبان جدید خود در ارتباط باشید. اگر می خواهید از طریق مشتریان ثابت خود تبلیغات کم هزینه تری داشته باشید، از آن ها این درخواست را بکنید و به آن ها طرح های تشویقی در ازای تبلیغ موثر کسب و کار شما را پیشنهاد کنید.

هزینه های خود را کنترل کنید

ایجاد یک خط جدید تولید یا گسترده کردن فضای کسب و کار گرچه می تواند سود خوبی داشته باشد اما مستلزم هزینه بالایی نیز هست و گاهی این هزینه از میزان سود آورده آن بیشتر می شود. از این رو سعی کنید هزینه های خود را کنترل کنید. برای این کار محصولات و خدمات کم بازده یا با بازده منفی را از کسب و کار خود حذف کنید و گردش مالی که در تجارتتان در جریان است را تحت کنترل داشته باشید تا از ایجاد هزینه های اضافی جلوگیری شود. یادتان باشد کم شدن هزینه به معنی بیشتر شدن سود شما و رشد کسب و کارتان است.

9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

به نزدیکی مشتری های خود بروید

یکی از مهمترین عوامل گسترش تجاری و رشد تجارت در دنیای امروز این است که به مخاطب و مشتری خود نزدیک و نزدیکتر شود. این اتفاق می تواند بر اساس نوع کسب و کار شما متفاوت باشد. به طور مثال اگر کار شما مبتنی بر داشتن فروشگاه است سعی کنید تعداد این فروشگاه ها را در جاهای مختلف و بر اساس گروه های مشتری خود افزایش دهید، البته این رشد فروشگاه می تواند به صورت مجازی و در بستر اینترنت صورت بگیرد. پیدا کردن گروه های جدید مشتری و یا ایجاد پلتفرم های دسترسی راحت تر برای مشتری می تواند کاری کند که مخاطب و مشتری برندی جز شما را نبیند و این یعنی رشد تجارتی که دنبالش هستید.

یک اثر ناب دیگر!  22 نقل قول از افراد میلیونر که به ثروتمند شدن شما کمک می کند.

نمایشگاه ها را جدی بگیرید

نمایشگاه های تجاری محلی برای نمایش محصولات و به نوعی مانوری از محصولات و خدمات برندهای مختلف است. این نمایشگاه ها حتی اگر دستاورد تجاری نداشته باشد و در آن قراردادی بسته نشود این قدرت را دارد که به کسب و کار شما اعتبار بالاتری بدهد. هرچه این نمایشگاه ها بزرگ تر و معتبرتر باشد می تواند به کسب و کار شما وجه تجاری بهتری بدهد. یادتان باشد مشتری های شما بیشتر با چشمانشان تصمیم میگیرند.

 

9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

ماهی بزرگ در یک برکه کوچک

امروزه هزینه های گسترش تجارت و افزایش تعداد فروشگاه ها و…به قدری است که می تواند صاحب هر کسب و کاری را به دردسر بیاندازد. از این رو می توان کاری دیگر کرد. به جای افزایش مشتری ها از سایر نقاط و یا ایجاد محصولات جدید و به معنی واقعی کلمه گسترش بازار، در ارائه همان خدمات و محصولات به قدری تخصصی و حرفه ای باشید که مشتری های شما نتوانند سراغ برند دیگری بروند و این یعنی تبدیل شدن به یک ماهی بزرگ در برکه ای کوچک که در جای خود بسیار می تواند در رشد تجارت شما تاثیر بگذارد.

سه مورد مهم دیگر در رشد تجارت

ایجاد تنوع محصولات و خدمات: برعکس مورد قبلی که بیان کردیم، شما می توانید با گسترش و ایجاد تنوع در محصولات و خدمات گروه مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشید. این که بین این دو مورد کدام یک را انتخاب کنید بیشتر به نوع کسب و کار شما بستگی دارد.

بگذارید مشتری هایتان نظر بدهند: همیشه از مشتری های خود نظر خواهی کنید. می توانید این کار را به شکل حضوری یا مجازی انجام دهید. این نظرات شما را به سمتی هدایت می کند که بتوانید نیازهای آن ها را تشخیص دهید و از آن استفاده کنید.

صادرات: این بخش از توسعه و رشد تجارت زمانی اتفاق می افتد که شما از بازار داخل اطمینان دارید و به نوعی بازار داخلی به عنوان پشتیبان شما در بازار خارجی محسوب می شود. صادرات می تواند اعتماد مشتری های داخلی را بیشتر جلب کند و باعث افزایش فروش داخلی شما نیز شود.

 

9 اصل کلیدی رشد تجارت و تبدیل شدن به امپراطوری صنعت خود

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *