مغازه داری

چگونه قلمروی جهانی خود را ایجاد کنیم؟

برای دیده شدن باید همان‌جایی باشید که مشتریان شما هستند. ویترین شما هرچند جذاب و خیره‌کننده تنها قادر است نظر رهگذران را به خود جذب کند، بنابراین اگر قصد دارید تنها به مشتریان خیابان و یا منطقه‌ای که فروشگاه شما در آن قرارگرفته است اکتفا نکنید و شهر و کشور خود را هدف قرار دهید، وقت آن رسیده است که امپراتوری جهانی خود را کلید زنید.

  • تعریف خودمانی از فروشگاه اینترنتی و شناخت اصطلاحات
  • شناسایی هسته‌های اصلی جذب و تبدیل
  • راه‌اندازی تریبون وب‌سایت

تعریف خودمانی از فروشگاه اینترنتی و شناخت اصطلاحات

بی حاشیه، همان‌طور که یک مغازه به مکان، تابلو و چیدمان داخلی احتیاج دارد، یک فروشگاه اینترنتی نیز به مکان (host) ، تابلو (domain) و چیدمان (CMS) احتیاج دارد.

هاست (host) یک فضای مجازی است که هرساله مبلغی را بابت آن پرداخت می‌کنید. این فضا که شبیه به هارد کامپیوتر شما است، اجازه می‌دهد تا وب‌سایت شما همراه با عکس و فیلم محصولات فروشگاه خود را در آن قرار دهید و طبیعتاً قیمت سالیانه آن نیز نسبت به حجم، سرعت، امنیت و پارامترهای دیگری متفاوت هست.

شما می‌توانید به‌راحتی در گوگل خرید هاست را جستجو کنید و از گزینه‌های موجود مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. پس از آنکه مکانی برای مغازه خود در نظر گرفتید، حال وقت آن است تا تابلوی مغازه خود را بالا ببرید.

فروشگاه اینترنتی

دامین (domain) همان نام فروشگاه اینترنتی شما است. فروشگاه اینترنتی شما باید با یک نام شناخته شود تا مخاطبان بتوانند با واردکردن آن، به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند. سعی کنید نام فروشگاه خود را کوتاه و مرتبط انتخاب کنید تا به‌راحتی به ذهن سپرده شود (مثلاً دیجی کالا)، در صورت امکان برای انتخاب پسوند علاوه بر ir. یکی از پسوندهای خارجی مثل com. را هم خرید کنید. این کار در مرحله بعدی در قسمت راه‌های بازاریابی بسیار مفید خواهد بود. (مثلاً www.asarenab.com )

سیستم مدیریت محتوا (CMS) همان چیدمان فروشگاه شماست. همان‌طور که برای چیدمان مغازه به دیزاینر، نجار و سایر افراد فنی نیاز است برای چیدمان فروشگاه اینترنتی خود نیز به دانش برنامه‌نویسی و یا افراد متخصص نیاز دارید. اما قبل از اینکه ناامید شوید و از ادامه خواندن این مقاله دست بکشید لازم است بدانید، گزینه‌ای به نام ورد پرس وجود دارد که با نصب آن بر روی هاست خود، بدون دانش برنامه‌نویسی قادر خواهید بود به‌راحتی عکس و اطلاعات هر محصول را در آن بارگذاری کنید.

ساختن فروشگاه اینترنتی

 

آنچه مشخص است شما فقط با تکیه‌بر اطلاعات اولیه قادر به ساختن فروشگاه اینترنتی نخواهید بود. در ادامه به چندین راه عملی اشاره خواهد شد تا کمتر از چند روز فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید.

 

شرکت‌های سایت ساز

این شرکت‌ها به شما وب‌سایت‌های آماده‌ای را ارائه می‌دهند که شما تنها نام دامین خود را در آن انتخاب می‌کنید. کاربری این وب‌سایت‌ها بسیار ساده است و شما می‌توانید متن‌های آن را تغییر و عکس و ویدیو خود را بارگذاری کنید. هزینه‌این وب‌سایت‌ها به‌صورت اشتراک ماهیانه می‌باشد. در این حالت مالکیت وب‌سایت شما به‌منزله پرداخت ماهیانه‌ای است که انجام می‌دهید. از نمونه‌های آن می‌توان به وبزی ، سی فایو و … اشاره نمود.

طراحی وب‌سایت

دراین‌بین شرکت‌های نیز وجود دارند که مراحل اولیه خرید هاست، خرید دامنه، نصب وردپرس و قالب را انجام می‌دهند و یک وب‌سایت شسته‌رفته را به شما تحویل می‌دهند. معمولاً آموزش نحوه کار با وردپرس و بارگذاری اطلاعات عکس، متن و ویدیو را نیز تحت فایل آموزشی جداگانه‌ای به شما ارائه می‌دهند. در جستجوگر گوگل می‌توانید طراحی سایت را جستجو کنید تا هزاران نتیجه را به شما نمایش دهد.

آموزش طراحی وب‌سایت

دراین‌بین آموزش‌های بسیاری نیز وجود دارد که بخش اعظم آن‌ها به‌صورت رایگان می‌باشند. اگر علاقه‌مند به یادگیری طراحی وب‌سایت هستید می‌توانید با جستجو کلمه کلیدی آموزش طراحی سایت، کار با ورردپرس، آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی ویدیوهای بی‌شماری را در این زمینه مشاهده کنید.

شناسایی هسته‌های اصلی جذب

 اگرچه بخش اعظم مشتریان مغازه شما را رهگذران تشکیل می‌دهند و دراین‌بین هرچه ویترین منحصربه‌فرد باشد افراد بیشتری را به مغازه خود دعوت خواهید کرد، اما همچنان بخش دیگر مشتریان خود را می‌بایست به‌واسطه تبلیغات و ارسال کارت دعوت به سمت فروشگاه خود هدایت کنید. در فروشگاه‌های اینترنتی رقابت شما کمی سخت‌تر می‌شود. هم‌اکنون شما در بین یکی از میلیون‌ها وب‌سایت موجود قرارگرفته‌اید و برای دیده شدن باید از راه‌های جدیدی استفاده کنید. برخی از کاربران به‌واسطه طراحی سایت، برخی دیگر با تبلیغات و … وارد وب‌سایت شما خواهند شد. در ادامه به انواع راه‌های جذب اشاره خواهیم کرد.

تبلیغات

 

ارتباط مستقیم

یعنی مخاطبان هدف مستقیماً از طریق دامین ( نام فروشگاه اینترنتی ) شما وارد وب‌سایت شوند، در این حالت مخاطب نام دامنه شما را از قبل می‌داند و این آگاهی معمولاً از طریق درج آدرس وب‌سایت بر روی کارت ویزیت مغازه فیزیکی و یا تبلیغات فیزیکی و آنلاین صورت می‌گیرد.

 

سرچ گوگل seo

جستجوی گوگل یکی از راه‌های محبوب و رایگان جذب مشتری است که معمولاً بازه فروش بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. کافی است در مورد کلمه کلیدی که امکان سرچ شدن آن بسیار بالا است شروع به نوشتن مقاله پر پیمانی کنید. برای مثال برای فروش کفش نایک اصل می‌توانید بر روی کلمه و یا جمله کفش نایک اصل متمرکز شوید و مقاله‌ای 500 کلمه‌ای درباره آن در وب‌سایت خود قرار دهید تا این‌گونه شانس نمایش دادن وب‌سایت شما در موتور جستجو گوگل بالا رود.

البته اگر دانش این کار را ندارید آن را به متخصصان این کار بسپارید. آن‌ها بهترین کلمات کلیدی صنعت شما را انتخاب و بر روی سئو آن کار می‌کنند. تا به‌محض سرچ شدن آن کلمه در صفحه اول گوگل قرارگیرید.

 

تبلیغات بنری

شما می‌توانید در وب‌سایت‌های مرتبط، بنر تبلیغاتی خود را قرار دهید. قرارگیری بنر محصول شما در وب‌سایت‌های پربیننده و البته مرتبط باعث می‌شود تا افرادی که واقعاً به آن محصول نیاز دارند بر روی آن بنر کلیک و به وب‌سایت شما هدایت شوند. معمولاً بنرها علاوه بر جذب مشتری نقش مهمی را در نمایش و معرفی برند ایفا می‌کنند.

 

تبلیغات کلیکی

جستجوگر گوگل در قبال هر کلیکی که بر روی لینک وب‌سایت شما می‌شود هزینه‌ای دریافت می‌کند. قصه ازاین‌قرار است که برخی از کلمات کلیدی رقابتی را به گوگل معرفی می‌کنید و از گوگل می‌خواهید که به‌محض جستجو این کلمات، وب‌سایت شما در صفحه اول جستجو نمایش داده شود. در این حالت گوگل به ازای هر کلیک بر روی لینک وب‌سایت شما هزینه‌ای را از شما کسر خواهد نمود.

اگر مهارت بالایی در تبلیغات کلیدی داشته باشید بدون شک این روش یکی از روش‌های بسیار سودآور برای کسب‌وکار شما تلقی می‌شود. کارشناسانی که درزمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند به بهترین شکل می‌توانند با پایین آوردن هزینه هر کلیک از حداقل کلیک‌ها مشتری‌های واقعی بسازند.

روش های تبلیغات و بازاریابی

بازاریابی ارجاعی

در این روش شما می‌توانید با ساخت یک سیستم اتوماسیون، از مشتریان خود فروشندگان زبده بسازید. هر مشتری در قبال امتیاز، جایزه و یا وجه نقد به‌صورت رایگان تبلیغ شما را در شبکه اجتماعی خود و یا واتس آپ خود به اشتراک می‌گذارد و افرادی که از طریق لینک منحصربه‌فرد او وارد وب‌سایت شما شوند و خریدی انجام دهند، امتیازی به‌صورت اتوماتیک برای آن شخص در نظر گرفته می‌شود. این‌گونه می‌توانید به‌صورت شبکه‌ای مشتریان ارجاعی ایجاد کنید.

 

راه‌اندازی تریبون وب‌سایت

اگر بخواهیم رجوع کنندگان مغازه فیزیکی شما را به چند دسته تقسیم‌بندی کنیم دسته محدودی از آن‌ها مشتریان بالفعل هستند که دست‌پر از مغازه شما خارج می‌شوند و دسته دیگر ترجیح می‌دهند به تحقیقات خود همچنان ادامه دهند و تعدادی ممکن است خرید خود را به وقفه اندازند و شاید گروهی دیگر تنها برای پر کردن وقت بیکاری خود مغازه شما را انتخاب کرده باشند.

اما آنچه در فروشگاه اینترنتی باید در نظر گرفته شود این است که شما سه دسته رجوع کننده دارید، دسته اول: کسانی که از شما خرید می‌کنند. دسته دوم: کسانی که اطلاعات خود را وارد می‌کنند و دسته سوم: کسانی که راه را اشتباه آمدند. وب‌سایت شما باید به‌صورت سیستماتیک اطلاعات تماس خریداران و سایر رجوع کنندگان را ذخیره کند و به‌صورت هوشمند نسبت به صفحه و موقعیتی که رجوع کننده اطلاعات خود را ثبت کرده است پی به علایق آن‌ها ببرد و پیام‌های مرتبط از پیش تعیین‌شده ارسال کند.

یک بانک اطلاعاتی از هزاران هزار مخاطب می‌تواند مشتریان شما را از تخفیفان و محصولات جدید مطلع سازد. این اطلاعات از طریق پیام کوتاه، ایمیل، ریتارگتینگ، نوتیفیکیشن و … ارسال می‌گردد.

مشتری وفادار