ویترین

آیا تابه‌حال در یک مرکز خرید و یا خیابانی قدم زده‌اید که ویترین مغازه‌ ای توجه شما را به خود جذب کرده باشد. و یا تابلویی که شما را از یک غذای تازه تا تخفیف لباس و کلاس نقاشی ویژه‌ای آگاه سازد؟

اگر جواب شما آری است. مطمئن باشید شما تنها نیستید و افراد زیادی روزانه جذب ویترین های جذاب فروشگاه‌ها می‌شوند.

هر فروشگاه فیزیکی باید مجهز به ویترین های خلاقانه و جذاب باشد تا افراد بیشتری را به خود جلب کند و ترافیک فروشگاه را افزایش دهد. ما در این پست به  ویترین هایی خواهیم پرداخت که مقاومت در برابر آن‌ها کار بسیاری دشواری خواهد بود.

30 ایده جذاب برای داشتن ویترین های خلاقانه

بیشتر فروشگاه و مغازه ها از طریق یک ویترین جذاب تر به معرفی کالاهای خود می‌پردازند. اما اینکه چگونه یک ویترین فروشگاه توجه افراد را جذب و آن‌ها را وادار به ورود می‌کند، می‌تواند درآمد یک فروشگاه را تا درصد چشمگیری افزایش دهد.

سؤالاتی درباره چگونه مغازه داری کنیم؟ و یا قانون مغازه داری ؟ زمانی معنا پیدا خواهد کرد که مغازه شما از ترافیک کافی بهره‌مند باشد که بخش اعظم این ترافیک به‌واسطه ویترین فروشگاه ایجاد خواهد شد. اما برای داشتن یک ویترین جذاب چه‌کارهایی باید انجام گیرد.

مخاطب هدف خود را بشناسید

یکی از فوت‌وفن مغازه داری این است که در ابتدا بفهمید طرف حساب شما چه نوع مخاطب و خریدارانی است. آگاهی از زبان مصرف‌کننده باعث می‌شود ویترین فروشگاه و ویترین مغازه خود را با زبان آن‌ها چیدمان کنید.

این بدان معناست که بدانید آن‌ها چه می‌خواهند ، چه چیزی برای آن‌ها مهم است تا با طراحی یک ویترین مغازه منحصربه‌فرد ، به آن‌ها انگیزه ورود دهید.

به‌عنوان‌مثال، یک مغازه موبایل فروشی می‌داند از بین صدها قاب گوشی رنگارنگ، تنها فقط چند قاب، سلیقه بیشتر مخاطبان را شکل می‌دهد. آن‌ها به‌جای اینکه ویترین خود را همانند انبار مغازه در نظر بگیرند، تنها به چند گزینه محدود اکتفا می‌کنند و با اهرم‌های جذب، توجه بیشتری را از رهگذران دریافت می‌کند.

آنچه مشخص است اگر دید جامع ای از مخاطب خود نداشته باشید ویترین شما تبدیل به کلکسیونی از محصولات می‌شود آنگاه برای متقاعد کردن هر سلیقه‌ای ناچار هستید محصول متفاوتی را در ویترین خود قرار دهید.

ویترین مغازه نباید گیج‌کننده باشد

هیچ اهمیت ندارد که از یک ویترین مغازه کوچک و یا بزرگ استفاده می‌کنید، موضوع که دراین‌باره باید موردتوجه قرار گیرد پرهیز از شلوغی‌های گیج‌کننده است. سعی کنید تنها از یک موضوع استراتژیک در ویترین فروشگاه خود استفاده کنید و همه‌چیز را به آن موضوع ربط دهید تا علاوه بر توجه رهگذران به آن خط دهید.

هنگام ایده پردازی یک موضوع ، سعی کنید برخی ایده‌ها را بر روی کاغذ ترسیم کنید. مهم این است که قبل از شروع ساختن هر چیزی ، دید واضحی از ویترین خود داشته باشید.

انواع ویترین مغازه ها را می‌توان به یک موضوع و داستان گره زد. در ویترین مغازه کیف و چمدان می‌توانید آن را با داستان سفر، مهاجرت و یا تفریح ارتباط دهید.

ویترین

هر ویترین مغازه کوچک و بزرگ می‌تواند داستان مرتبط و غیر مرتبطی را بازگو کند اما نکته‌ای که می‌بایست به آن توجه شود این است که هر ویترین مفازه تنها به یک موضوع اشاره کند. در مغازه کفش فروشی می‌توانید ویترین مغازه کفش خود را به شکل زیر چیدمان کنید.

ویترین

به‌عنوان‌مثال ، پنجره الهام گرفته از ولنتاین دارای قلب ، پیکان کوپید ، گل رز و لباس‌هایی است که با آن موضوع هماهنگ است.

ویترین مغازه

در ویترین فروشگاه یک نقطه کانونی ایجاد کنید

اگر ویترین مغازه کوچک شما در یک خیابان شلوغ در کنار رقبای زیادی واقع‌شده است، داشتن یک نقطه کانونی نقش بسیار مهمی در ویترین فروشگاه شما ایفا خواهد کرد. نقطه کانونی در یک مغازه لوازم ‌آرایشی و یا ویترین بوتیک زنانه و دیگر ویترین ها همان چیزی است که فرمان رهبری را به دست می‌گیرد و توجه رهگذران را به خود جلب می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، در ویترین مغازه پوشاک پل اسمیت ، برندی که به دلیل افزودن رنگ‌های شاد به لباس‌های کلاسیک معروف است ، با نقاط کانونی توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. در مثال زیر ، گورخر رنگی نقطه کانونی صفحه‌نمایش پنجره است ، که به‌واسطه آن کت و شلوار آبی کلاسیک دیده می‌شود.

ویترین مغازه

نقاط کانونی را در سطح چشم قرار دهید

برای گرفتن بهترین نتیجه، نقاط کانونی را در سطح چشم قرار دهید. در این نقاط لازم نیست از اشیای مرتبط با کسب و کار خود استفاده شود، در یک ویترین عطر فروشی وجود یک موتورسیکلت می‌تواند نقطه کانونی خوبی به نظر رسد و توجه بیشتری را به خود جلب کند.

از خود بپرسید “من می‌خواهم مردم ابتدا چه چیزی را ببینند؟” و از آن به‌عنوان مرکز صفحه‌نمایش ویترین خود استفاده کنید.

ویترین مغازه

شما می‌توانید علاوه بر ویترین مغازه، در چیدمان داخلی مغازه خود نیز از نقاط کانونی استفاده کنید. رجوع کنندگان به‌واسطه نقطه کانونی، سایر محصولات اطراف آن را نیز خواهند دید.

ویترین

محل فروشگاه خود را در نظر بگیرید

اگر ویترین مغازه کوچک شما در خیابانی قرارگرفته است که از ترافیک افراد پیاده بالایی برخوردار است و به‌اصطلاح مشتریان گذری بسیاری دارد تزیین ویترین مغازه شما با زمانی که مغازه در یک بزرگراه شلوغ قرارگرفته است متفاوت خواهد بود

در یک ویترین مغازه پوشاک و یا مغازه کفش فروشی و حتی نمای یک کافی شاپ که مشتریان گذری نسبتاً خوبی دارند با بهره‌گیری از بوفه‌ های فانتزی و یا مدل بوفه کلاسیک و یا حتی با قرار دادن تابلو های عمودی در بیرون محیط فروشگاه می‌توانید نظر رهگذران را به خود جلب کنید.

ویترین مغازه

بااین‌حال ، اگر فروشگاه شما در کنار بزرگراه شلوغ قرار داشته باشد ، تزئین ویترین مغازه به شکل ساده‌تر که از رنگ‌های متضاد و محصولات بزرگ‌تر استفاده می‌شود گزینه مناسب برای رانندگان خواهد بود تا در سریع‌ترین زمان به آنچه ارائه می‌دهید پی ببرند.

ویترین های منظم و ساده‌ای ایجاد کنید

یک اشتباه رایج که برخی از فروشگاه‌های خرده‌فروشی با ویترین خود انجام می‌دهند این است که سعی می‌کنند چیزهای زیادی را در یک‌زمان به نمایش بگذارند. فراموش نکنید بدون نقطه کانونی ویترین شما بدون هدف است. در این حالت انتظار نداشته باشید مشتریان جلب ویترین شما شوند.

ویترین مغازه

با ویترین مغازه خود همانند انبار رفتار نکنید. قیمت ویترین مغازه و یا ارزش یک ویترین به این معنا نیست که سعی کنید همه‌چیزهایی را که می‌فروشید در آن به نمایش بگذارید. در ویترین جذاب باید محصولاتی قرار دهید که فکر می‌کنید توجه مردم را به خود جلب می‌کند و آن‌ها را مجبور می‌کند تا وارد مغازه شما شوند تا ببینند چه چیز دیگری می‌فروشید.

عکس ویترین مغازه باید بیشتر شبیه به یک تیزر باشد تا یک کاتالوگ کامل و موارد بصری ساده و جذاب می‌توانند کاربران بیشتری را  به سمت خود هدایت کنند.

داستان کسب و کار (برند) خود را تعریف کنید

در مغازه داری جدید ویترین های منحصربه‌فرد و جذاب شانس بسیار بیشتری برای برجسته شدن و به‌یادماندنی بودن دارند. فراموش نکنید که داستان‌ها ماندگار هستند و ویترین هایی که بتوانند خود را بابیان داستانی معرفی کنند، همیشه در ذهن مشتری خواهند ماند

ویترین های خلاقانه خلق کنید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به کمک آن‌یک داستان بیان کنید. به‌عنوان‌مثال، سیزآن‌یک مارک فرانسوی ، قصد دارد با یک ویترین بوتیک زنانه “بهترین کیفیت کالا را با تحریک حس لامسه به شیوه پاریسی به زنان ارائه دهد.” نمایشگرهای فروشگاه آن‌ها با مواردی که معمولاً در خیابان‌های پاریس مشاهده می‌کنید مطابقت دارد، صندلی در فضای باز همچون کافه های فرانسوی ، گیاهان فراوان و علائم پیاده‌رو همگی طنین اندازه حس و حال پاریس را تداعی می‌بخشد.

 ویترین مغازه

در ویترین مغازه ها از روشنایی غافل نشوید

یک ویترین درخشان یعنی همه‌چیز، اگر مردم نتوانند محصولات شما یا فضای داخلی فروشگاه شما را به‌وضوح ببینند ، اجازه ورود را از آن‌ها سلب خواهید کرد.

اگر فضای خرده‌فروشی شما دارای نور طبیعی عالی است ، این شگفت‌انگیز است. اما اگر این‌طور نیست ، بهتر است از نورپردازی ملایم‌تری استفاده کنید که به افراد کمک کند بدون احساس کوری، داخل را ببینند.تصویر زیر همان قدرت نورپردازی است که ویترین بوتیک زنانه کوانا از آن بهره‌مند است.

ویترین مغازه

طراحی مهندسی انجام دهید

طراحی ویترین فروشگاه خرده‌فروشی باید به‌گونه‌ای در نظر گرفته شود تا علاوه بر زیبایی جذاب بصری، نگاه و تمرکز مشتری را به‌جایی که می‌خواهید حفظ کند. این‌گونه ویترین ها باعث می‌شوند مشتریان به‌جای اینکه همه‌چیز را ببینند، تنها توجه خود را به قسمتی که شما می‌خواهید جلب کنند.

ویترین مغازه

این پنجره خرده‌فروشی روشن ، رنگارنگ ، هیجان‌انگیز و متعادل است. سطل‌های رنگ در ارتفاع یکنواخت هستند و بر روی شعار (“کلاسیک بارنگ مطابقت دارد”) ازلحاظ بصری و هنری تأکید می‌کند. باوجود رنگ‌های روشن فراوان، این صفحه‌نمایش دارای ظاهری متعادل و باکیفیت است.

ویترین هایی باکیفیت بالا طراحی می‌شوند، کمک می‌کند تا معتبر و باکیفیت به نظر برسید و مشتریان بسیاری را به سمت فروشگاه شما سرازیر می‌کنند.

ویترین های همیشه‌سبز ایجاد کنید

همان‌طور که در کتاب جادوی مغازه‌های پرفروش به آن اشاره گردید، برای آنکه در نگاه مشتریان همیشه تازه تصور شوید، باید به‌طور مرتب ویترین های خود را تازه نگه‌دارید.به‌روزرسانی نمایشگرها باعث می‌شود تا کاربران به‌طور مداوم درگیر تبلیغات شما شوند.

ویترین های جذاب

ویترین های عطر فروشی و یا مغازه‌های لباس‌فروشی شاید به‌اندازه یک مغازه کفش فروشی با تغییر هر فصل، تفاوتی در اقلام خود احساس نکنند، بااین‌حال این صنایع نباید از قدرت ویترین های سبز غافل شوند. با تغییرات چیدمان ماهیانه می‌توانید شانس خریدهای ناگهانی را افزایش دهید.

 

دائماً الهام بگیرید

برای بروز بودن و داشتن یک ویترین منحصربه‌فرد، از بهترین ویترین های وجود الهام بگیرید. اینستاگرام و Pinterest دو گزینه بسیار کاربردی خواهند بود که می‌توان به هزاران نمونه  ویترین جدید و هیجان‌انگیز دسترسی یافت.

همچنین می‌توانید در مرکز خرید محلی قدم بزنید تا ایده‌های جدیدی بگیرید و یا آنچه در حین رانندگی در شهر توجه شما را جلب می‌کند، می‌تواند ایده‌ها و الگوهای جدیدی در طراحی ویترین به شما بدهد. استفاده ترکیبی از تحقیقات آنلاین و حضوری بهترین ویترین ها را به شما ارائه خواهد داد.

داده‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید

چه محصولاتی را در ویترین مغازه قرار دهیم؟ ما معمولاً محصولاتی که از نگاه ما زیبا و پرزرق برق به نظر برسند را گزینه مناسب ویترین خود قرار می‌دهیم. این بار کمی متفاوت عمل کنید و با تجزیه و تحلیل محصولات خود، گزینه‌ای را انتخاب کنید که مشتریان به شما نشان داده‌اند.

برای این منظور کافی است  گزارش‌های فروش خود را بررسی کنید تا به محصولات پرفروش خود پی ببرید ، محصولاتی که در لیست سریع‌ترین فروش قرارگرفته‌اند، به‌تبع تقاضای بیشتری خواهند داشت. همچنین اقلامی که معمولاً باهم خریداری می‌شوند ، محصولات مکملی را به شما معرفی می‌کنند که با قرارگیری آن‌ها در کنار همدیگر شانس فروش بیشتر را افزایش‌خواهید داد.

ویترین های فریبنده

ایجاد نمایشگرهای جذاب برای فروشگاه‌های خرده‌فروشی می‌تواند ابزاری بسیار مهمی در افزایش ترافیک عابران پیاده و امید به فروش بیشتر باشد. ویترین ها به شما این امکان را می‌دهند که قبل از ورود به فروشگاه ، یک تجربه تجاری هیجان‌انگیز با برند ایجاد کنید.

یک ویترین همانند یک بیلبورد می‌بایست در سریع‌ترین زمان نظر بیننده را به خود جلب و هدف خود را به آن‌ها انتقال دهد. رهگذران باید در کسری از ثانیه به آنچه ارائه می‌دهید پی ببرند. بنابراین نه آن‌چنان غرق در زیباسازی ویترین شوید که مفهوم ویترین دیده نشود و نه‌تنها به مفهوم بپردازید که جلب‌توجه‌ای را در پی نداشته باشد.

تکرار، ویترین هایی که از تکرار استفاده می‌کنند گزینه مناسبی برای جذب و انتقال مفهوم می‌باشند. کافی است از یک محصول به‌دفعات در ویترین استفاده شود.

متحرک، ویترین هایی که محصولات در حال تکان خوردن هستند، حس زنده‌بودن را به رهگذران انتقال می‌دهند. استفاده از یک دمنده در گوشه‌ای از ویترین باعث ایجاد حرکت‌هایی در لباس‌های یک ویترین پوشاک می‌شود.

صدای رسای ویترین ها

فراموش نکنید چشم مشتری در کنار گوشش قرار ندارد. بنابراین، جذاب‌ترین ویترین ها اگر محرکی برای رهگذران نداشته باشند تا باعث جلب‌توجه آن‌ها شوند، فرصت دیده شدن را از دست می‌دهند. به عبارتی صدای یک مغازه اولین ضربه را به مشتری می‌زند و به او می‌گوید: «برگرد؛ اینجا یک ویترین جذاب منتظر شماست» و در این مرحله است که جذابیت یک ویترین تازه دیده می‌شود.

شاید شما هم به شیشه‌های ترک‌خورده و یا دیوارهایی با طراحی عجیب غریب که باعث نگاه آنی شما شده‌اند، برخورد داشته‌اید. این طراحی‌های عمدی همگی عاملی برای جلب‌توجه رهگذران به ویترین هایی است که در کنار آن‌ها قرارگرفته‌اند.

همچنین عروسک چرخان‌ها، تابلو های عمودی بیرونی و حتی برخی از اجناس فروشگاه که در پیاده‌روها چیده می‌شوند همگی صدایی هستند تا توجه رهگذران را به سمت ویترین هدایت کنند.

ویترین مغازه لباس

 ویترین های رنگین‌کمان

همان‌طور که کالاهای زیاد باعث حواس‌پرتی می‌شود، به کار بردن رنگ‌های زیاد در ویترین ها باعث کاهش تمرکز افراد می‌شود. تا جایی که امکان دارد تعداد رنگ‌ها را کاهش دهید. اگرچه داشتن یک ویترین کاملاً سفید، شیک و هنری به نظر می‌رسد، اما برای گیرایی بیشتر سعی کنید حداقل از سه رنگ استفاده کنید. تجربه نشان داده است مغازه‌هایی که از ترکیب رنگ‌هایی همچون سفید، قرمز و سیاه در ویترین خود استفاده می‌کنند، توجه بیشتری را به خود جذب می‌کنند. اگرچه می‌توانید در این خصوص کاملاً سلیقه‌ای عمل کنید، اما مراقب استفاده از تنوع رنگ‌ها باشید.

ویترین های خیره کننده

اولین شرط یک ویترین، عامل جذب است. اینکه همانند محرکی قوی، نظر رهگذران را از بین ده‌ها ویترین به خود جلب کند. برای این منظور کافی است تمایزی بین ویترین خود با ویترین های همسایگان خود ایجاد کنید. شاید رنگ زرد توجه بیشتری را به خود جلب کند، اما اگر مغازه‌های دیگر از این رنگ استفاده می‌کنند، برای متفاوت ظاهر شدن، قید آن رنگ را بزنید. برای متمایز بودن نیاز نیست استاندارد خاصی را رعایت کنید. تنها کافی است نسبت به همکاران خود متفاوت دیده شوید.